Dodano: 16 maja 2024r.

Najstarsze ludzkie wirusy odkryte w szczątkach neandertalczyków sprzed 50 tys. lat

Analiza genetyczna szkieletów neandertalczyków, którzy żyli w górach Ałtaj w dzisiejszej Rosji umożliwiła zidentyfikowanie pozostałości trzech wirusów powiązanych z patogenami współczesnego człowieka. Analizowane szczątki naszych krewnych liczą około 50 tys. lat, a to sprawia, że wirusy te są najstarszymi wirusami ludzkimi, jakie kiedykolwiek odkryto.

Najstarsze ludzkie wirusy odkryte w szczątkach neandertalczyków sprzed 50 tys. lat

 

W kościach dwóch neandertalczyków sprzed 50 tys. lat odkrytych w Jaskini Czagjarskaja w Rosji naukowcy znaleźli ślady genetyczne trzech powszechnie występujących dziś wirusów. Odkryć dokonano podczas badań mających na celu ustalenie, czy pradawne wirusy odegrały jakąś rolę w wyginięciu naszych krewnych.

Opis i rezultaty badań naukowców z Uniwersytetu Federalnego w São Paulo nie przeszły jeszcze procesu recenzji i obecnie można się z nimi zapoznać na serwerze pre-printów bioRxiv (DOI: 10.1101/2023.03.16.532919).

Pradawne wirusy

Naukowcy szukali w szczątkach neandertalczyków pozostałości genomów adenowirusów, wirusów opryszczki i wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV). Znaleźli pozostałości wszystkich trzech grup. To sprawia, że wirusy te są najstarszymi wirusami ludzkimi, jakie kiedykolwiek odkryto.

Brazylijscy naukowcy podjęli się badań, by potwierdzić lub zaprzeczyć koncepcji, która wskazuje jako potencjalną przyczynę wyginięcia neandertalczyków wywołujące trwałe infekcje wirusy DNA. Identyfikacja fragmentów genomów wirusowych w odczytach sekwencjonowania kości neandertalczyków sugeruje, że nasi krewni mogli być nękani przez te same wirusy, które atakują nas obecnie.

Na przykład adenowirusy mogą powodować szeroką gamę chorób, od chorób jelit po zakażenia dróg oddechowych czy nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wirusy brodawczaka ludzkiego są prawdopodobnie najbardziej znane ze swojego związku z rakiem szyjki macicy, choć część z nich powoduje łagodne zmiany w postaci brodawek skórnych. Z kolei wirusy opryszczki, czyli herpeswirusy, to duża grupa wirusów, które mogą wywoływać opryszczkę ust czy narządów płciowych. Ale do tej grupy należy też wirus ospy wietrznej i półpaśca oraz wirus Epsteina-Barra, który może wywołać mononukleozę i stwardnienie rozsiane.

Istnieje możliwość, że neandertalczycy byli bardziej podatni na te trzy wirusy.

Wirusy kontra neandertalczycy

Naukowcy porównali sekwencje starożytnych wirusów z sekwencjami ich współczesnych wersji, by sprawdzić podobieństwa i różnice. - W sumie nasze dane wskazują, że wirusy te mogły rzeczywiście zainfekować neandertalczyków – powiedział główny autor badania Marcelo Briones. Jednaj jak dodaje, takich wyników należało się spodziewać, biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek w dzisiejszym świecie zapada w ciągu swojego życia wielokrotnie na choroby wywołane wirusami.

Nie oznacza to, że same wirusy mogły spowodować wyginięcie neandertalczyków, co autorzy wyjaśniają w artykule, ale mogły one odegrać jakąś rolę w tym procesie.

 

Źródło: New Scientist, IFLScience, fot. MUSE, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons