Dodano: 06 grudnia 2022r.

Najczęściej wybierane formy psychoterapii

Psychoterapia to często wybierane rozwiązanie przez osoby dotknięte różnego typu zaburzeniami zdrowia psychicznego. Udział w psychoterapii powinien być poprzedzony odpowiednią diagnozą oraz wywiadem z psychologiem lub psychiatrą. Najczęściej decyzję o wzięciu udziału w psychoterapii podejmują sami pacjenci. Rzadziej robią to ich bliscy, rodzina lub przyjaciele. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane i najpopularniejsze formy psychoterapii, z których korzystają polscy pacjenci oddziałów zdrowia psychicznego. Podpowiadamy jakich korzyści możesz się spodziewać po rozpoczęciu konkretnego typu terapii oraz jak wygląda jej specyficzny przebieg.

Najczęściej wybierane formy psychoterapii

 

Czym jest, a czym nie jest psychoterapia? 

Psychoterapia jest rodzajem postępowania mającym na celu wyeliminowanie, złagodzenie lub przemianę niepożądanych objawów związanych z zaburzeniem psychicznym bądź zaburzeniem osobowości. W zależności od konkretnej przypadłości dotykającej pacjenta terapia może być prowadzona przez określony czas, do momentu ustąpienia objawów, do momentu uzyskania samodzielności życiowej lub bez końca. Wbrew pozorom, wiele zaburzeń - takich jak zaburzenie osobowości typu borderline - wymaga współpracy z terapeutą przez całe życie pacjenta.

Duża ilość dostępnych form terapii sprzyja pacjentom i ich leczeniu. Lekarze mają możliwość dostosowania formy postępowania bezpośrednio do potrzeb konkretnego pacjenta, jego diagnozy i dręczących go objawów. Każda forma terapii odznacza się innym podejściem, sposobem prowadzenia, wykorzystywanymi technikami oraz ogólnymi założeniami. 

Najpopularniejsze formy terapii 

Terapia poznawczo-behawioralna należy do najpopularniejszych już od wielu lat. Jest w dużym stopniu przebadana pod kątem jej skuteczności, zwłaszcza w porównaniu do innych form terapii. Celem tej formy psychoterapii jest diagnoza nieprawidłowych form postępowania oraz stworzenie i zaaplikowanie nowych schematów zachowań i działań. Ten typ psychoterapii może odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak i podczas spotkań z psychoterapeuta online.

Psychoterapia humanistyczna opiera się na założeniu, że każdy człowiek posiada unikatowy potencjał, który powinien być źródłem jego samorozwoju. Ten nurt wymaga podmiotowego i dialogicznego podejścia do pacjenta i okazuje się wysoce skuteczny w leczeniu nerwic, stanów lękowych i depresji. Pomaga też uporać się z indywidualnymi problemami i traumami z dzieciństwa. 

Psychoterapia Gestalt stawia sobie za cel poprawę samoświadomości pacjentów oraz uzyskanie umiejętności odczuwania radości z uczestnictwa w życiu. W jej trakcie pacjent odkrywa swoje wnętrze i unikatowy potencjał, walczy z negatywnymi stereotypami - zwłaszcza tymi dotyczącymi jego własnej osoby. Ten typ terapii może być stosowany w leczeniu różnych przypadłości psychicznych i osobowościowych. 

Psychoterapia systemowa to rozwiązanie dedykowane dla więcej niż jednej osoby. Często wybierają ją rodziny oraz partnerzy. Jej celem jest poprawa wzajemnych relacji oraz wypracowanie nowych sposobów postępowania i komunikacji. Psychoterapia systemowa może łączyć elementy innych systemów i nurtów terapii, odpowiednio dopasowanych do potrzeby pracy w grupie.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. materiały prasowe