Dodano: 03 sierpnia 2022r.

Na poligonie w USA odkryto ślady ludzkich stóp sprzed 12 tys. lat

Na poligonie szkoleniowym Sił Powietrznych USA znajdującym się w stanie Utah naukowcy natknęli się na ślady ludzkich stóp, które pochodzą sprzed 12 tys. lat. Dokładne zbadanie terenu ujawniło co najmniej 88 odcisków należących do dorosłych i dzieci.

Na poligonie w USA odkryto ślady ludzkich stóp sprzed 12 tys. lat

 

Początkiem lipca, gdy naukowcy zmierzali w stronę stanowiska archeologicznego znajdującego się nieopodal bazy Sił Powietrznych USA na pustyni Great Salt Lake Desert (Wielka Pustynia Słona) w stanie Utah, natknęli się na kilka tajemniczych odcisków widocznych na równinach pustyni.

Pradawne ślady stóp

Thomas Urban z Cornell University oraz Daron Duke z Far Western Anthropological Research Group mieli szczęście, bo tego typu ślady, określane „śladami duchów”, stają się widoczne na krótki czas przy sprzyjających warunkach pogodowych, przede wszystkim przy odpowiedniej wilgotności. Zwykle, gdy pada deszcz, woda jest szybko wchłaniana, co oznacza, że ​​ziemia szybko wraca do swojego normalnego koloru. Ale kiedy deszcz pada na ukryte błotniste ślady, woda zostaje uwięziona tam nieco dłużej, tworząc ciemniejsze plamy, które wyróżniają się z otoczenia, zanim znikną po wyschnięciu w promieniach Słońca.

Urban miał wcześniej styczność z podobnymi znaleziskami. Badał jedne z najwcześniejszych znanych odcisków ludzkich stóp w obu Amerykach, które znajdują się w Parku Narodowym White Sands. Natychmiast rozpoznał z czym ma do czynienia. - To było naprawdę nieoczekiwane odkrycie – przyznał.

Naukowcy wrócili na miejsce następnego dnia i zaczęli dokumentować odciski. Urban przeprowadził sondowanie radarowe jednego z dwóch widocznych tropów. Badacz szybko odnalazł znacznie więcej odcisków stóp, przede wszystkim dlatego, że w White Sands stosował różne metody geofizyczne, w tym radarowe, do obrazowania ludzkich śladów. - Podobnie jak w przypadku White Sands, widoczne ślady były tylko częścią historii. Wykryliśmy o wiele więcej niewidocznych odcisków za pomocą radaru – powiedział Urban.

W sumie udokumentowano 88 odcisków stóp, zarówno dorosłych, jak i dzieci, dających wgląd w życie rodzinne w czasach plejstocenu. Jak ocenili uczeni, odciski bosych stóp zostawili dorośli z dziećmi w wieku od około 5 do 12 lat. - Wydaje się, że ci ludzie szli przez płytką wodę, a piasek szybko wypełniał ich odcisk – czego można doświadczyć na plaży. Ale pod piaskiem znajdowała się warstwa błota, która sprawiła, że odciski pozostały w nienaruszonym stanie - powiedział Duke.

Odciski znalezione nieopodal starożytnych palenisk

Duke wyjaśnił też, że od co najmniej 10 tys. lat nie było warunków pogodowych, które by pozwoliły wytworzyć takie ślady na obszarze pustyni Great Salt Lake Desert. Stąd wniosek, że odciski te są starsze. Uczeni uważają, że mają prawdopodobnie ponad 12 tys. lat. Prowadzone są dalsze badania, aby to potwierdzić. - Nasza praca nad geochronologią tego obszaru sugeruje, że te odciski mają prawdopodobnie ponad 12 tys. lat – powiedział Duke.

Wielka Pustynia Słona była kiedyś pokryta dużym, słonym jeziorem podobnym do znajdującego się nieopodal Wielkiego Jeziora Słonego. Starożytne jezioro powoli wysychało z powodu zmian klimatu towarzyszącym końcówce ostatniej epoki lodowcowej. Obszar ten był przez krótki czas dużym terenem podmokłym. Wydaje się, że akurat wtedy na ten teren weszli pradawni ludzie, którzy zostawili swoje ślady.

Duke wcześniej znalazł na obszarze poligonu dwa paleniska datowane na koniec epoki lodowcowej. Przy jednym z palenisk odkrył najwcześniejsze dowody używania tytoniu przez ludzi (więcej na ten temat w tekście: Ludzie używali tytoniu już 12 tys. lat temu). To właśnie tam zmierzali naukowcy, gdy pierwszy raz dostrzegli ślady. Paleniska znajdują się niecały kilometr od nowo odkrytych odcisków stóp.

Według Urbana, odkrycie to ma znacznie szersze znaczenie. - Od dawna zastanawialiśmy się, czy istnieją inne miejsca, takie jak White Sands i czy radar penetrujący grunt byłby skuteczny w obrazowaniu śladów stóp. Nie wiedzieliśmy tego, bo w White Sands zastosowaliśmy nowatorskie podejście do tej technologii. Odpowiedź na oba pytania brzmi „tak” - zaznaczył Urban.

Znaleziska te są bezpośrednim dowodem na osadnictwo w tych okolicach. Naukowcy mają nadzieję, że to nie koniec odkryć i że ziemia na pustyni w Utah skrywa jeszcze jakieś tajemnice. Odkrycie nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, ponieważ naukowcy wciąż analizują ślady.


Źródło: Cornell University, fot. R. Nial Bradshaw