Dodano: 10 marca 2022r.

Na dnie Morza Weddella odnaleziono wrak legendarnego statku Endurance

Na głębokości trzech tys. metrów w Morzu Weddella odkryto wrak statku Endurance. Statek zatonął w 1915 roku podczas wyprawy na Antarktydę kierowanej przez legendarnego polarnika Ernesta Shackletona. Zdjęcia wykonane przez pojazdy podwodne pokazały, że jednostka jest w bardzo dobrym stanie.

Na dnie Morza Weddella odnaleziono wrak legendarnego statku Endurance

 

Endurance został zlokalizowany przez poszukiwaczy korzystających z pojazdów podwodnych na głębokości 3008 metrów w Morzu Weddella, około sześciu kilometrów od miejsca, gdzie został zmiażdżony przez lód w listopadzie 1915 roku. Pozycja miejsca katastrofy została ustalona przy pomocy sekstantu przez kapitana statku Franka Worsleya.

Niezwykła opowieść o przetrwaniu

Wyprawa Ernesta Shackletona miała dokonać pierwszej przeprawy lądowej przez Antarktydę, od Morza Weddella do Morza Rossa, ale plany polarników pokrzyżowały ekstremalnie trudne warunki na Morzu Weddella. Ekspedycja wyruszyła w 1914 roku. Endurance zbudowany został z myślą o antarktycznych rejsach. W styczniu 1915 roku statek został uwięziony w lodzie. Tak trwał przez 10 miesięcy, aż lód dokonał dzieła zniszczenia i zatopił jednostkę około 100 kilometrów od wybrzeży Antarktydy. Od tego momentu ekspedycja polarna przerodziła się w walkę o przetrwanie.

Podróż ta stała się legendarna właśnie dzięki niezwykłej walce o życie. Gdy już było jasne, że Endurance zatonie, załoga składająca się z 28 mężczyzn wyciągnęła szalupy ratunkowe na lód i wyładowała je zapasami. Po nieudanych próbach przeciągnięcia szalup na kraniec kry na otwarte wody, rozbili obóz na lodzie, czekając z nadzieją na lepsze warunki. Gdy lód popękał, szalupami popłynęli na Wyspę Słoniową. Tam większość załogi rozbiła obóz, a Shackleton wraz z pięcioma osobami popłyną w jednej z szalup ratunkowych na oddaloną o 1200 kilometrów Georgię Południową.

Po dotarciu na południowy brzeg wyspy, Shackleton zmuszony było pozostawić trzech niezdolnych do dalszej drogi kompanów i z dwoma pozostałymi członkami wyprawy resztkami sił pokonał masyw górski i dotarł do wielorybniczej osady Stromness. Zorganizowana przez polarnika wyprawa ratunkowa zdołała uratować wszystkich członków załogi.

Ta epicka historia o przetrwaniu wzbudziła zainteresowanie Endurance i wyprawą Shackletona. Powstało wiele książek i filmów opisujących mękę członków wyprawy. Imieniem Endurance nazwano kilka okrętów brytyjskiej Royal Navy.

Wrak Endurance

Wyprawa poszukiwawcza wraku Endurance, zorganizowana przez Falklands Maritime Heritage Trust, opuściła Kapsztad 5 lutego na pokładzie południowoafrykańskiego lodołamacza Ahulhas II. Dzięki podwodnym pojazdom badaczom udało się zlokalizować legendarny statek na dnie Morza Weddella, którego prądy utrzymuje masę grubego lodu morskiego potrafią rzucić wyzwanie nawet współczesnym lodołamaczom.

Podwodne pojazdy wykonały serię zdjęć w wysokiej rozdzielczości i zarejestrowały nagrania, które pokazują wrak Endurance w doskonałym stanie. Drewniane belki statku, choć uszkodzone przez zatopiony lód, nadal trzymają się razem.

- Jesteśmy szczęściem, że zlokalizowaliśmy i zrobiliśmy zdjęcia Endurance – powiedział Mensun Bound, podwodny archeolog. - To zdecydowanie najwspanialszy drewniany wrak, jaki kiedykolwiek widziałem. Osiadł na dnie w pozycji pionowej, dumnie wystaje z dna morskiego, nienaruszony i w doskonałym stanie. Można nawet zobaczyć napis „Endurance” na rufie – dodał w oświadczeniu.

Wrak został skolonizowany przez różne małe organizmy morskie, przede wszystkim ukwiały i gąbki. Jednak wygląda na to, że nie wyrządziły one większych szkód we wraku. Zgodnie z prawem międzynarodowym wrak jest chroniony jako miejsce historyczne. Odkrywcom pozwolono filmować i skanować statek, ale żadne artefakty nie mogą zostać wyciągnięte na powierzchnię.

 

Źródło: BBC, AFP, IFLScience, fot. James Francis Hurley, Public domain, via Wikimedia Commons