Dodano: 25 stycznia 2022r.

Metoda in vitro (IVF) - w jaki sposób przebiega?

Metodę zapłodnienia in vitro stosuje się przede wszystkim u par, u których nie zadziałały inne sposoby leczenia niepłodności lub w przypadku których stan zdrowia nie pozwala na zastosowanie innych jego metod. Wówczas in vitro, nazywane również zapłodnieniem pozaustrojowym oraz IVF (ang. in vitro fertilization), polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety w odpowiednio przygotowanych warunkach laboratoryjnych. Metoda in vitro jest skomplikowaną procedurą, która składa się z kilku etapów i wymaga wykonywania regularnych badań oraz przestrzegania terminów poszczególnych wizyt. Mimo to IVF wyróżnia się dużą skutecznością i pozwala wielu parom na zrealizowanie marzeń o powiększeniu rodziny.

Metoda in vitro (IVF) - w jaki sposób przebiega?

 

Etapy przeprowadzenia zabiegu in vitro

Pierwszym i niezwykle ważnym etapem przygotowania do leczenia niepłodności metodą in vitro jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu kwalifikacyjnego, który nie tylko pozwoli lekarzowi na zapoznanie się ze wszystkimi dotychczasowymi badaniami i diagnozami, ale pomoże także lepiej zrozumieć cały proces leczenia parze starającej się o dziecko. Z tego też powodu na taką wizytę warto zabrać ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną i przypomnieć sobie poszczególne sposoby wcześniejszego leczenia. Lekarz może wówczas zlecić wykonanie brakujących badań i zdecydować o zakwalifikowaniu danej pary do zabiegu.

Następnym krokiem jest hormonalna stymulacja jajników, która pozwala zwiększyć liczbę zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych, czyli zwiększyć szanse na skuteczność całego zabiegu. Taka stymulacja trwa zazwyczaj od 8 do 14 dni, podczas których pacjentka uczęszcza na regularnie wizyty kontrolne pomagające w stwierdzeniu, kiedy komórki jajowe będą gotowe do pobrania i zapłodnienia. Pobranie komórek jajowych odbywa się z kolei poprzez punkcję wykonywaną w znieczuleniu ogólnym. Zabieg zazwyczaj trwa około 20 minut i wymaga późniejszej obserwacji pacjentki (zajmującej około godziny). Ważnym etapem jest również pobranie nasienia od partnera lub wybór nasienia z banku.

Metoda in vitro

Bardzo ważnym etapem staje się także zapłodnienie komórki w warunkach laboratoryjnych. Zazwyczaj cały proces nie wymaga dodatkowej interwencji lekarskiej, ale w sytuacji, gdy plemniki nie są dobrze zbudowane, można zastosować takie metody jak ICSI czy IMSI. Następnie z komórki jajowej powstaje zarodek, który między 2. a 5. dobą wprowadza się do jamy macicy za pomocą cewnika - tego typu zabieg jest bezbolesny i wykonywany pod stałą kontrolą USG, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Po około 12 dniach przeprowadza się badanie potwierdzające ciążę.

Co wpływa na skuteczność zabiegu in vitro?

Przeprowadzenie zabiegu in vitro dla wielu par wiąże się z bardzo dużymi emocjami i niekiedy również ze stresem. Warto jednak pamiętać, że powinien to być czas, w którym staramy się wzajemnie wspierać. Okazuje się to niezwykle ważne między innymi ze względu na fakt, że spokój i brak wyczerpujących nerwów zwiększają szanse na powodzenie zapłodnienia metodą in vitro. Dlatego też przed przystąpieniem do zabiegu dobrze jest zadbać o nasz stan psychiczny i fizyczny, czyli skupić się na rzeczach, które sprawiają nam największą przyjemność, a także wprowadzić zdrową dietę. Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniej kliniki, która zadba o prawidłowy rozwój zarodków i o właściwe monitorowanie przebiegu wszystkich etapów zabiegu. Jednym z miejsc, które zajmuje się leczeniem niepłodności metodą in vitro, jest https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/in-vitro/

 

Źródło: artykuł sponsorowany