Dodano: 08 lipca 2024r.

Melodie przebojów muzycznych stają się coraz prostsze

Złożoność melodii najpopularniejszych przebojów muzycznych zmniejszyła się od 1950 roku, sugeruje nowe badanie. Naukowcy twierdzą, że zmiany mogą częściowo wynikać z pojawienia się nowych gatunków, takich jak disco czy hip-hop.

Melodie przebojów muzycznych stają się coraz prostsze

 

Autorzy badań, Madeline Hamilton i Marcus Pearce z Queen Mary University of London, przeanalizowali najbardziej znane melodie (głównie linię wokalną) utworów z lat 1950–2022, które na koniec każdego analizowanego rok znalazły się w pierwszej piątce listy przebojów wydawanego w USA magazynu Billboard. Odkryli, że złożoność piosenek zmniejszyła się w tym okresie. Zidentyfikowali również dwa znaczące spadki złożoności melodycznej, które miały miejsce w 1975 i 2000 roku, oraz jeden mniejszy spadek w 1996 roku.

Opis oraz rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-024-64571-x).

Ewolucja muzyki pop

Historię muzyki popularnej analizowano z wielu różnych perspektyw, a socjologowie, muzykolodzy i filozofowie przedstawiali odrębne narracje charakteryzujące jej ewolucję. Nowe badania skupiły się na ewolucji bardziej abstrakcyjnego wymiaru muzyki popularnej, w szczególności melodii.

Autorzy spekulują, że zidentyfikowane spadki złożoności melodii w utworach muzycznych, z których pierwszy miał miejsce w 1975 roku, mogą reprezentować wzrost popularności gatunków takich jak new wave, disco i stadium rock. Te, które miały miejsce w 1996 i 2000 roku, mogą reprezentować wzrost popularności hip-hopu oraz programów komputerowych przeznaczonych do pracy z dźwiękiem, które umożliwiły zapętlanie różnych sekcji i fraz w utworach.

- Spadek złożoności około 2000 roku jest prawdopodobnie przynajmniej częściowo spowodowany wzrostem popularności hip-hopu. Zwykle są to bardzo proste melodie — powiedziała Hamilton. Badaczka dodała, że ten mniejszy spadek złożoności melodii z około 1996 roku może być również powiązany z hip-hopem, chociaż innym możliwym wyjaśnieniem jest wspomniana rosnąca popularność programów do obróbki muzyki. - Mogło to prowadzić do wzrostu powtórzeń w melodiach — dodała.

Melodie coraz prostsze

Autorzy publikacji zauważają, że chociaż złożoność popularnych melodii wydaje się zmniejszać w ostatnich dekadach, to wcale nie świadczy to, że złożoność innych komponentów muzycznych — takich jak jakość lub kombinacje dźwięków — również się zmniejszyła. - Moim zdaniem inne aspekty muzyki stały się bardziej złożone, a melodie prostsze, aby to zrekompensować — powiedziała Hamilton.

Zmniejszenie złożoności melodycznej może wynikać ze zwiększenia złożoności innych elementów muzycznych, takich jak zwiększenie średniej liczby nut granych na sekundę. - Jeśli masz melodię z wieloma nutami na sekundę, to w pewien sposób ogranicza to, jak złożona może być melodia - powiedziała Hamilton.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania i rozszerzyć analizę na inne aspekty muzyki. - Teraz przyglądamy się akordom. Chcemy również rozszerzyć naszą analizę o więcej utworów, aby sprawdzić, czy ta tendencja dotycząca melodii utrzyma się w przypadku większego zbioru utworów muzycznych – przyznała Hamilton.

Kilka miesięcy temu ukazała się analiza tekstów popularnych piosenek różnych gatunków muzycznych z lat 1980–2020, która sugeruje, że słowa utworów również stały się prostsze i bardziej powtarzalne (więcej na ten temat w tekście: W ciągu ostatnich dekad piosenki stały się prostsze i bardziej powtarzalne).

 

Źródło: Nature Publishing Group, The Guardian, fot. Pixabay/ CC0