Czym właściwie jest lite drewno? Czy meble drewniane a meble z litego drewna to to samo? W jaki sposób rozpoznać, że mebel wykonany jest z naturalnego drewna? Jakie są wady i zalety mebli z litego drewna? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.
Mogłoby się nam wydawać, że meble drewniane i meble z litego drewna to tożsame ze sobą określenia. Niestety, nie jest to do końca prawda. Współcześnie w wielu sklepach meblowych możemy dostać produkty, które widnieją pod nazwą „meble drewniane”, natomiast w rzeczywistości wykonane są z tworzyw drewnopodobnych, sklejek i płyt wiórowych, a jedynie ich wierzchnia warstwa pokrywana jest fornirem – cienką płytą drewna.
Warto również wiedzieć, że pod nazwą meble z litego drewna widnieją także produkty, których tylna ściana oraz dno szuflady zostały wykonane ze sklejki. Niektórzy producenci na etykietach dopisują drobnym drukiem informację, że tylko zewnętrzna warstwa mebla została wykonana ze 100 proc. naturalnego drewna.
Mianem mebli z litego drewna powinny być określane wyroby meblarskie, które zostały stworzone z naturalnego, czystego drewna pozyskanego ze ściętych drzew. Surowiec o wysokiej jakości poddawany jest fachowemu, czasochłonnemu i wieloetapowemu procesowi przetwórstwa oraz właściwemu impregnowaniu. Jeżeli mebel wykonywany jest z dużych elementów drewna, wówczas określa się go jako lity pełny.
Lite drewno odznacza się więc najwyższą jakością oraz trwałością. W parze z jakością idzie również wysoka cena, dlatego też ze względów finansowych producenci mebli wybierają surowce drewnopodobne, jedynie stosując określenie „meble z litego drewna” jako chwyt reklamowy. Meble ze sklejek i płyt wiórowych na tak zwany pierwszy rzut oka przypominają wyroby z prawdziwego, naturalnego drewna, ale cechują się zdecydowanie mniejszą trwałością i wytrzymałością.
W produkcji mebli najczęściej wykorzystywane jest drewno bukowe lub dębowe.
Buk charakteryzuje się wysoką trwałością, twardością oraz gęstością. Naturalne drewno bukowe ma stosunkowo jasną barwę, którą z łatwością można zmienić np. za pomocą specjalistycznych bejc – wówczas struktura naturalnego drewna jest nadal widoczna. Wyroby bukowe najczęściej pokrywa się olejem lub bezbarwnym lakierem.
Fot. beds.pl
Z kolei drewno dębowe cechuje bardzo wysoka trwałość, średni poziom twardości, a także wysokie walory estetyczne. Barwa naturalnego dębu jest ciepła, natomiast dla przedłużenia żywotności surowca powierzchnię mebli zabezpiecza się olejem lub lakierem.
Meble produkowane z surowców drewnopodobnych mogą do złudzenia przypominać meble z litego drewna. Najbardziej uchwytną różnicą między wyrobem drewnianym a wyrobem ze sklejki – jest cena. Meble z litego drewna zawsze będą droższe, ponieważ wykonane są z naturalnego surowca. Po raz kolejny producenci mogą zastosować pułapkę na klienta w postaci dodania do mebla wykonanego z płyty wiórowej elementów z drewna naturalnego. Wówczas cena może być bardziej zbliżona do wyrobów z litego drewna.
Meble wykonane ze 100 proc. drewna możemy natomiast rozpoznać po wadze. Wyroby ze wspomnianego buku czy dębu będą masywne i ciężkie – uniesienie w pojedynkę drewnianego stołu czy szafy jest praktycznie niemożliwe. Natomiast meble z materiałów drewnopochodnych są lekkie.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wyroby z naturalnego drewna cechują się przede wszystkim wysoką trwałością i odpornością na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Lite drewno nie ulega również odkształceniom, nie ugina się oraz rzadko kiedy pęka. Jeżeli na powierzchni mebla pojawią się zarysowania, to z łatwością możemy je samodzielnie usunąć – wystarczy je zeszlifować za pomocą papieru ściernego oraz pokryć naturalnym olejem lub lakierem.
Drewno korzystnie wpłynie również na nasze zdrowie. W jaki sposób? Surowiec ma tak zwane właściwości higroskopijne, dzięki czemu może pomóc w regulowaniu poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Co ciekawe, badania naukowe dowodzą, że drewno pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie i na jakość snu – osoby śpiące na drewnianych łóżkach lepiej się wysypiały, a rano miały lepszy humor. Dodatkowo przy produkcji mebli z litego drewna nie wykorzystuje się szkodliwych klejów i innych substancji, które mogą być niebezpieczne dla alergików. Lakiery, oleje i bejce, którymi pokrywane są meble, są neutralne dla użytkowników.
Wyroby drewniane są również oryginalne i niepowtarzalne – nie znajdziemy drugiego takiego samego mebla, ponieważ nie istnieją dokładnie takie same kawałki drewna z identycznym ułożeniem słojów.
Wybór mebli z litego drewna wspiera również środowisko naturalne. Drewno jest materiałem wytrzymałym i odnawialnym, natomiast tworzywa sztuczne drewnopochodne nie tylko szybciej się niszczą, ale również długo się rozkładają.
Mimo że lite drewno posiada wiele zalet, to w salonach i sklepach meblowych nadal królują meble wykonane ze sklejki. Dlaczego? Głównie ze względów finansowych. Meble wykonane z wysokiej jakości drewna są drogie, ale warto pamiętać o tym, że w parze z ceną idzie jakość.
Za wadę może uchodzić regularna pielęgnacja drewnianych mebli, która jest konieczna do zachowania ich estetycznego wyglądu. Cyklicznie należy poddawać je olejowaniu lub lakierowaniu. Na co dzień zaleca się wycieranie ich powierzchni za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Należy unikać stawiania na drewnie przedmiotów gorących oraz wilgotnych.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, meble wykonane ze 100 proc. naturalnego drewna są dość ciężkie. Przez to też mogą utrudniać swobodną zmianę aranżacji wnętrza.
Fot. beds.pl