Dodano: 24 marca 2023r.

Kurs bibliotekarski online – pomysł na rozwój

Książki – dla niektórych stanowią całe życie. Jest wiele zawodów, które umożliwiają pracę z książkami i opracowaniami naukowymi, a jednym z nich jest zawód bibliotekarza. Wbrew pozorom nie polega on tylko na wydawaniu i przyjmowaniu książek, ale ma znacznie więcej do zaoferowania. Do pracy w bibliotece miejskiej lub naukowej przygotowuje kurs bibliotekarski online. Na czym polega? Komu może się sprawdzić?

Kurs bibliotekarski online – pomysł na rozwój

 

Na czym polega praca bibliotekarza?

Bibliotekarz to osoba pracująca w bibliotece miejskiej lub naukowej (w szkołach, uczelniach). Jego obowiązki skupiają się przede wszystkim na książkach i materiałach audiowizualnych, które należy: inwentaryzować, katalogować, rejestrować wypożyczenia. Do tego bibliotekarz zajmuje się kontrolą zasobów bibliotecznych.

Zadaniem bibliotekarza jest udzielanie informacji naukowych czytelnikom, pomaganie w doborze odpowiedniej literatury. Utrzymuje on kontakt z redakcjami i wydawnictwami. Bardzo często aktywnie uczestniczy w organizacji eventów, w tym spotkań autorskich.

Kurs bibliotekarski online – dla kogo?

Specjalnie opracowany kurs bibliotekarski online kierowany jest do wszystkich osób, które widzą swoją przyszłość...między książkami. Praca w bibliotece będzie idealna dla osób mających takie cechy jak skrupulatność i dokładność. Na pewno spodoba się tym, którzy cenią sobie stabilne środowisko, ale jednocześnie nie stronią od kontaktu z drugim człowiekiem i są chętni do współpracy.

Jakie wykształcenie należy posiadać do pracy w bibliotece? Przydatny okaże się kurs bibliotekarski, który ma charakter kwalifikacyjny. Skupia się na przekazaniu wiedzy, ale przede wszystkim stawia nacisk na praktyczne elementy, które znacząco ułatwią pracę w bibliotece.

Do kursu mogą przystąpić nauczyciele, którzy pragną pełnić rolę nauczyciela-bibliotekarza, a także osoby bez uprawnień pedagogicznych, ale chcące zdobyć kwalifikacje do pracy bibliotekarza.

Jak wygląda kurs bibliotekarski? Czego można się na nim nauczyć?

Jedną z placówek prowadzących kurs bibliotekarski jest Centrum Doskonalenia Zawodowego Epedagog. W ofercie szkoły dostępny jest Kurs Kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej (dostępny tutaj: https://epedagog.edu.pl/kursy/102). Trwa on 270 godzin i odbywa się całkowicie w formie zdalnej. System e-learningu umożliwia naukę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Uczestnicy kursy otrzymują dostęp do specjalnej platformy, w której znajdują się materiały szkoleniowe.

Kurs bibliotekarski online przekazuje praktyczną wiedzę i umiejętności. Zakres tematyczny dotyczy takich zagadnień, jak:

  • organizacja i zarządzanie zbiorami bibliotecznymi;
  • organizacja biblioteki;
  • zarządzanie informacją naukową;
  • opracowanie formalne i rzeczowe zbiorów;
  • usługi biblioteczne;
  • marketing usług bibliotecznych;
  • biblioterapia i edukacja artystyczna;
  • literatura;
  • metodyka pracy bibliotekarza.

Jak można zapisać się na kurs bibliotekarski?

Jako że kurs bibliotekarski odbywa się online, zapisy również prowadzone są w tej formie. Na stronie Epedagog.edu.pl dostępny jest formularz rekrutacyjny wraz z wszystkimi informacjami. Warunkiem przyjęcia jest okazanie dyplomu ukończenia studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich dowolnego kierunku.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pexels