Wiele mówi się o korzyściach, zaletach unieważnienia kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Faktycznie unieważnienie kredytu w CHF jest dla frankowiczów atrakcyjnym rozwiązaniem na odfrankowienie. Aby korzyści te odnieść do posiadanego zobowiązania przyda się kalkulator frankowicza, dzięki któremu łatwo, szybko i skutecznie można poznać nadpłaty wygenerowanej przez lata spłaty kredytu.
Im większą sumę kredytu frankowicz ma spłaconą, tym wyższej nadpłaty może spodziewać się przy unieważnieniu kredytu. Wyrok unieważniający abuzywną umowę powoduje, że zobowiązanie kredytowe wymaga rozliczenia na zasadach zobowiązań wzajemnych. Oznacza to w praktyce, ze frankoiwcz uzyskuje od banku wszelkie środki jakie wcześniej wpłacił na poczet kredytu, a jednocześnie musi bankowi zwrócić pełną sumę kredytową jaką od banku pożyczył. Operacja ta w naturalny sposób generuje nadpłatę jeśli kredyt został spłacony w całości. Jeżeli chodzi o kredyty, które są unieważniane w czasie ich trwania, nadpłata tyczy się części kapitału, który został spłacony, zwykle nadpłaty wystarcza na pokrycie pozostałej niezapłaconej sumy kredytowej, jednak aby to przeliczyć niezbędna jest właściwa kalkulacja. Szacunkowe wyniki można uzyskać wykorzystując kalkulator frankowicza. Na różnych stronach internetowych można spotkać kalkulatory o zbliżonych danych potrzebnych do wyliczeń. Wyniki są szacunkowe i obojętne z którego kalkulatora korzystamy powinny być do siebie zbliżone, chociaż mogą się różnić z uwagi na wartości uwzględniane do wyliczeń. Tym samym można trafić na mniej lub bardziej dokładnie kalkulator frankowy. Co do zasady kalkulator frankowy służy obliczeniu sumy jaką bank winien jest nam zwrócić z tytułu unieważnienia kredytu. Sumę jaką sami mamy zwrócić kredytodawcy doskonale znamy z umowy kredytowej, jest ona stała i niezmienna, nie wymaga żadnych obliczeń.
Decyzja o unieważnieniu kredytu pociąga za sobą poważne konsekwencje dla banku udzielającego kredytu. Musi on na mocy wyroku unieważniającego zwrócić kredytobiorcy nie tylko prowizje i opłaty okołokredytowe, ale przede wszystkim odsetki od kapitału kredytu, tym samym wyzbyć się wszelkich zysków z udzielenia kredytu. Biorąc pod uwagę okresy lat na jakie były zawierane kredytu we frankach są to ogromne sumy. Jak się okazuje abuzywność umów, wszelkie błędy, uchybienia oraz potencjalnie niezgodne z prawem kroki banków kosztują słono. Nie ma się czemu dziwić, że banki próbują się bronić odszkodowaniami za korzystanie z kapitału kredytu. Walkę w sprawach frankowych o unieważnienie kredytodawcy przegrali z kretesem po wydaniu wyroku TSUE uznającego abuzywność umów kredytowych oraz obligującego sądy do unieważniania umów abuzywnych w całości.
Frankowicze o pomoc, wsparcie i sprawiedliwość starali się latami, usiłując dopiąć swoich racji wyłonili szereg nieprawidłowości jakich dopuściły się banki wobec swoich klientów. Nie bez przyczyny TSUE wziął w ochronę interes konsumentów, frankowiczów. Walka opłaciła się, gdyż po latach, nawet już spłacone kredyty można unieważnić tą samą ścieżką sądowego postępowania co wciąż aktywne zobowiązania.
Fot. Freepik