Dodano: 05 grudnia 2016r.

Kłamstwa o św. Mikołaju wpływają na relację dzieci z rodzicami

Jak donoszą psycholodzy, okłamywanie dzieci, że święty Mikołaj istnieje, może mieć zgubny wpływ na relacje dzieci z rodzicami.

Święty Mikołaj


Opowieści o świętym Mikołaju mogą być ryzykowne. Okłamywanie potomstwa, że święty Mikołaj istnieje może podważyć zaufanie dzieci do rodziców. Do takich wniosków doszedł Christopher Boyle z University of Exeter i Kathy McKay z University of New England. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Lancet Psychiatry.

- Wszystkie dzieci w końcu zdają sobie sprawę, że przez lata były konsekwentnie okłamywane. To może skłonić je do zastanowienia się, jakie jeszcze kłamstwa były im mówione – powiedział Boyle.

Według autorów badań, gdy dziecko odkryje prawdę, stajemy się dla niego moralnie podejrzani. Dla dzieci święty Mikołaj jest bardzo ważną postacią. Rozumowanie najmłodszych może podążać ścieżką, że jeśli rodzice kłamią w tak ważnej sprawie, to jak ma się reszta opowiadanych przez nich historii?

Boyle oraz McKay zwrócili też uwagę na motywację rodziców, którzy powtarzając opowieści o brodatym starcu przynoszącym prezenty grzecznym dzieciom, chcą dostarczyć im podobnych przeżyć, których sami doświadczyli. Pozwala też utrzymać dzieci w ryzach strasząc je rózgami za złe uczynki, choć takie przez badaczy zostało napiętnowane.

 

Źródło: iflscience.com