Dodano: 28 grudnia 2022r.

Kiedy zdecydować się na modernizację strony internetowej?

Technologie wykorzystywane do tworzenia stron WWW szybko ewoluują. Zmieniają się oczekiwania internautów, którzy chcą móc korzystać w witrynie z określonych funkcji. Jeśli ich nie znajdą, to na tym może się zakończyć ich wizyta w serwisie. Dlatego warto modernizować stronę WWW, aby spełniała obecne standardy. Kiedy należy to zrobić?

Kiedy zdecydować się na modernizację strony internetowej?

 

Modernizacja strony – kiedy jest konieczna?

Nikt nie zmusi nas do wprowadzenia zmian w serwisie, ale w wielu przypadkach to jedyny słuszny krok. Może się okazać, że witryna przyczynia się do spadku liczby zapytań od zainteresowanych ofertą, a nawet jest niebezpieczna dla użytkowników i właściciela strony. Kiedy zdecydować się na modernizację?

Wygląd witryny odbiega od konkurencji

Strona powinna wyglądać atrakcyjnie. Obecnie panuje trend na prostotę. Jeśli w witrynie są elementy wykonane w technologii Flash, która kiedyś była bardzo popularna, trzeba to zmienić. Dlaczego? Nie dostosowują się one do urządzeń mobilnych i nie spełniają wymagań wyszukiwarki Google.

Problemy z widocznością strony w Google

Stan witryny ma duży wpływ na pozycje zajmowane przez nią w Google. W ostatnich latach wyszukiwarka wciąż zmienia wytyczne stawiane stronom WWW. W 2021 roku wprowadzono nowy czynnik rankingowy – Core Web Vitals. To wskaźniki, które dotyczą wydajności i szybkości ładowania strony. Jeśli witryna powstała dawno temu, to możliwe, że wtedy nie przywiązywano wagi do tego aspektu. Poza tym bardzo prawdopodobne, że nie zapewnia ona rozwiązań niezbędnych pod względem SEO, takich jak przyjazne adresy URL.

System CMS nie jest aktualizowany

Jeśli korzystamy z oprogramowania strony, które nie jest już rozwijane, to jak najszybciej powinniśmy pomyśleć o zmianie. Jeżeli w systemie zostaną wykryte błędy, to konsekwencją może być włamanie do serwisu i dodanie złośliwego oprogramowania, które będzie się rozprzestrzeniać po stronach użytkowników witryny. Poza tym brak aktualizacji oznacza, że strona nie jest rozwijana pod kątem obowiązujących zaleceń.

Strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Obecnie więcej internautów przegląda serwisy na smartfonach niż na komputerach. Witryna powinna się prawidłowo wyświetlać na urządzeniach o różnej przekątnej ekranu. Jeśli jest inaczej, to są niewielkie szanse, że użytkownik skorzysta z oferty. Poza tym dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest również jednym z czynników, które mają wpływ na widoczność strony w Google. Koniecznie trzeba o to zadbać.

Problem z zarządzaniem stroną WWW

Możliwe, że witryna utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak dodawanie wpisów na blogu, nowych pozycji w portfolio, kolejnej usługi czy zmiany opcji w menu. Jeśli wciąż zmagamy się z takimi i innymi błędami, to oczywiście powinniśmy jak najszybciej je wyeliminować. Możliwe, że te operacje da się wykonać bez modernizacji, ale proces będzie wymagający czasowo. To również znak, że na stronie znajdują się przestarzałe rozwiązania, które sprawiają problemy. Czas na zmiany!

Częste awarie witryny

Coraz częściej zdarza się, że odwiedziny strony kończą się wyświetleniem błędu? Po statystykach widać, że witryna często jest niedostępna? To niedopuszczalna sytuacja, która powoduje, że tracimy klientów i widoczność w wynikach wyszukiwania Google. Niezawodne działanie witryny to podstawa. Przy okazji sprawdźmy, czy za problemy nie odpowiada hosting. Być może często dochodzi do awarii serwera?

Brak optymalizacji pod konwersję

Najczęściej strona ma realizować określone cele biznesowe. Doprowadzać do wysłania formularza kontaktowego, wykonania telefonu, zamówienia produktu czy dodania adresu e-mail do newslettera. Jeśli zadania te nie są realizowane, to może oznaczać, że witryna wymaga przebudowy i dopracowania pod konwersję.

Modernizacja strony jest uzasadniona w wielu przypadkach. Nie warto zwlekać. Witryna niezgodna z obowiązującymi trendami może być nieskuteczna biznesowo. Warto dostosować ją do oczekiwań klientów i algorytmu Google. Więcej na ten temat można się dowiedzieć tutaj: https://smartbees.pl/blog/przebudowa-i-modernizacja-strony-internetowej.

 

Źródło: artykuł partnera