Dodano: 09 grudnia 2016r.

John Glenn nie żyje

Zmarł amerykański astronauta John Glenn. Zapisał się w historii jako pierwszy obywatel USA, który wykonał lot orbitalny. Miał 95 lat.

John Glen


John Glenn był barwną postacią. Urodził się w 1921 roku. Brał udział w II wojnie światowej oraz w wojnie koreańskiej. W 1957 roku ustanowił rekord prędkości lotu transkontynentalnego. Dystans między Los Angeles a Nowym Jorkiem pokonał w nieco ponad trzygodzinny. Jednak to, z czego został zapamiętany, to lot orbitalny na pokładzie statku Mercury 6.

W 1962 roku astronauta trzykrotnie okrążył Ziemię. Nie obyło się bez przygód. Podczas lotu wystąpiły problemy ze sterownością kapsuły. Do tego zepsuła się klimatyzacja i temperatura wewnątrz maszyny przekroczyła 40 st. Celsjusza. Gdy jakimś cudem wylądował na Atlantyku, okrzyknięto go bohaterem w USA. Krótko po tym zrezygnował z udziału w misjach NASA z powodów zdrowotnych i zajął się polityką.

Kolejny lot w kosmos odbył dopiero po 36 latach na pokładzie wahadłowca Discovery. Podczas tego lotu Glenn miał 77 lat i tym samym zapisał się na karatach historii, jako najstarszy człowiek w przestrzeni kosmicznej.

 

Źródło: Fox News