Dodano: 08 sierpnia 2017r.

Japońscy naukowcy stworzyli lody, które się nie topią

Zespół japońskich naukowców opracował sposób na produkcję lodów, które są w stanie wytrzymać wysoką temperaturę. Naukowcy wykorzystali przypadkowe odkrycie szefa kuchni jednej z restauracji w Kanazawie.

Lody

 

Japończycy ulepszyli jedną z najlepszych przekąsek, która ochładza nam upalne dni. Chodzi oczywiście o lody. Większość z nich zaczyna się topić już w momencie podania ich klientowi. Ale nie te opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Kanazawie. Dzięki nim, nie będziemy musieli spieszyć się ze skonsumowaniem chodnej słodkości.

Odkrycie pojawiło się przypadkowo. Szef kuchni jednej z restauracji w Kanazawie został poproszony o znalezienie sposobu na wykorzystanie truskawek, których wygląd nie zachęcał do zjedzenia. Japońscy rolnicy zgłaszali problemy ze sprzedażą takich owoców. Szczególnie ci, którzy swoje uprawy mieli na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami w 2011 roku.

Kucharz próbował wykorzystać owoce na różnorakie sposoby i przypadkiem odkrył, że truskawki mają dziwną zdolność do utwardzania produktów mlecznych. Przyglądnęli się temu badacze z pobliskiego uniwersytetu, którzy stwierdzili, że odpowiada za to związek zwany polifenolem.

Polifenol wytwarzany przez truskawki hamuje rozłączanie się cząsteczek wody i oleju. Po dodaniu związku do lodów okazało się, że zapobiega on szybkiemu topnieniu się przysmaku. Po dopracowaniu przepisu uzyskano lody, które potrafią wytrzymać naprawdę długo w wysokich temperaturach.

Ponieważ związek jest pozyskiwany z truskawek, czyli jest całkowicie naturalny, nie trzeba było przeprowadzać testów medycznych, które w innych przypadkach są wymagane przed dopuszczeniem związku do sprzedaży. Naukowcy udostępnili przepis miejscowym producentom, którzy od razy go wykorzystali. Lody, które wytrzymują wysokie temperatury od razu zyskały uznanie klientów i w krótkim czasie zdobyły rynek nie tylko w Kanazawie, ale też w Tokio czy Osace.

Poniżej film z testów wytrzymałościowych nowych lodów. Film trwa nieco ponad minutę, ale nagrane na nim jest przyspieszone roztapianie lodów, które zajęło trzy godzinny!


 

 


Źródło: phys.org, fot. RitaE/Pixabay