Dodano: 04 listopada 2020r.

Jak zrozumieć aktualne wydarzenia – wiadomości dla najmłodszych

Dorośli często lekceważą zainteresowanie dzieci otaczającym ich światem. Wbrew pozorom najmłodsi są bardzo ciekawi tego, co się wokół nich dzieje. Jak rozmawiać z dziećmi o bieżących wydarzeniach?

Jak zrozumieć aktualne wydarzenia – wiadomości dla najmłodszych

 

Świadomość społeczna od najmłodszego

Małe dzieci bardzo uważnie przyglądają się temu, co się wokół nich dzieje. Zdarza się oczywiście, że jesteśmy zmęczeni zadawanymi przez nie nieustannie pytaniami. Warto jednak takie zainteresowanie światem w dziecku podtrzymywać. Wiele osób utyskuje, że współcześni nastolatkowie w ogóle nie są zainteresowani kwestiami gospodarki, ekonomii, polityki. Nie gaśmy więc zainteresowania najmłodszych, odpowiadajmy na ich pytania, kierujmy w stronę samodzielnych poszukiwań. Dyskutujmy, dzielmy się wiedzą, odpowiadajmy na pytania.

Z aktualnościami na bieżąco

Wiele bieżących informacji, które docierają do dziecka, podawanych jest w formie często dla niego nie do końca zrozumiałej. Obecnie w Internecie można znaleźć jednak wiele stron dla maluchów, takich jak np. WikiKids, gdzie najmłodsi mogą znaleźć sporo informacji na temat aktualnych wydarzeń, ważnych problemów, dyskusji, które toczą się w przestrzeni publicznej. Co ważne, wszystkie te newsy podawane są w formie dostosowanej do języka, jakim posługuje się uczeń szkoły podstawowej. Dzieci w wieku 6–12 lat mogą swobodnie buszować po takich stronach, poszerzając swoją wiedzę, samodzielnie zgłębiając tajniki aktualnych wydarzeń. Wiadomości podane są w prostszej wersji, bez epatowania emocjami, co tak często zdarza się w serwisach z wiadomościami. Bez straszenia, bez fake newsów – dziecko może samo dowiadywać się, co się dzieje na świecie.

Dlaczego warto budować w dziecku świadomość społeczną?

Zainteresowanie światem, poczucie łączności z nim, otwarcie na bieżące wydarzenia, problemy, dyskusyjne kwestie - to nie przychodzi samo. Trzeba je rozwijać, pielęgnować. Dzieci naturalnie wykazują zainteresowanie tym, co wokół nich się dzieje. Z czasem jednak, szczególnie jeśli dorośli nie chcą z nimi dyskutować, odpowiadać na pytania, tłumaczyć, ten entuzjazm gaśnie. Ważne jest, aby go podtrzymywać i stymulować. Na pewnym etapie dziecko oczywiście przejmie kontrolę i samodzielnie będzie te zainteresowania rozwijać, szczególnie że dostęp do informacji jest dzisiaj wyjątkowo prosty. Dzięki temu początkowemu wsparciu rodziców istnieje jednak szansa, że dziecko wyrośnie na świadomego, zaangażowanego, gotowego do uczestniczenia w życiu społeczeństwa obywatelskiego człowieka.

Dzisiaj wszystkim nam zależy, aby najmłodsi wzięli odpowiedzialność za świat, w którym przyjdzie im żyć. Oczekujemy od młodych wchodzących w dorosłość, że będą walczyć o lepsze jutro, zmieniać świat. To jednak od nas, rodziców do pewnego etapu zależy, czy dziecko będzie ten świat chciało poznawać i lepiej rozumieć, czy nie.

 

Źródło: artykuł partnera