Dodano: 23 czerwiec 2022r.

Jak przezwyciężyć niepokój na portalu randkowym: medytacje i wideoczaty

Prawie każdy czuje się nieswojo, poznając nowych ludzi. Tylko nieliczni czują się całkowicie pewni siebie i zrelaksowani. Reszta musi włożyć sporo wysiłku, aby wyglądać na rozluźnionych i zachować wewnętrzny spokój. A niektórzy czują nawet bardzo silny niepokój, poznając nowych ludzi i rozmawiając z nimi.

Jak przezwyciężyć niepokój na portalu randkowym: medytacje i wideoczaty

 

Dzisiaj spróbujemy dowiedzieć się, skąd bierze się to uczucie, jak sobie z nim radzić i dlaczego nowoczesne usługi komunikacji online są jednym z najlepszych narzędzi do nabierania pewności siebie. Obiecujemy, że będzie ciekawie!

Dlaczego tak bardzo się martwimy

Przyczyny niepokoju i zdenerwowania mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak jest to strach przed porzuceniem lub brakiem zrozumienia. A kiedy naprawdę kogoś lubimy, ten strach tylko się nasila. Dlatego też, stajemy się bardziej nerwowi. Zapewne zauważyłeś, że z osobami, które naprawdę lubisz, czasami zachowujesz się głupio, nie możesz się wysłowić, a ręce nagle zaczynają przeszkadzać. Brzmi znajomo, prawda?

Innym częstym powodem niepokoju jest status rozmówcy. Albo, jego nieznajomość. Niestety żyjemy w świecie, w którym istnieje bardzo silny podział na ludzi bogatych i biednych, tych, którzy odnieśli sukces, i tych, którzy nie mieli takiego szczęścia. W rzeczywistości, ten stan rzeczy nie wpływa na zdolność do budowania szczęśliwego związku. Ale i tak powoduje pewne bariery psychologiczne. Stąd niezręczność, nieśmiałość i zwątpienie.

Nie zapomnij również o najbardziej oczywistej sprawie: braku komunikacji. Jeśli ktoś w ogóle nie komunikuje się z innymi, będzie mu trudniej znaleźć wspólny język z nowymi ludźmi. I będzie się bardziej martwić.

Komunikacja online: lekarstwo na lęki czy oszukiwanie się?

Teoretycznie komunikacja przez Internet jest łatwiejsza i wygodniejsza. I dla wielu osób ta zasada naprawdę się sprawdza. W Internecie czują się bardziej otwarci i zrelaksowani, łatwiej im znaleźć wspólny język z nieznajomymi i zbliżyć się do nich. Ale wciąż istnieje wiele osób, dla których nawet komunikacja w Internecie staje się prawdziwym wyzwaniem i powoduje co najmniej dyskomfort. Co takie osoby powinni zrobić i w jaki sposób nowoczesne platformy internetowe pomagają w walce z niepewnością?

Hinge — medytacja przed zawarciem znajomości

Serwis randkowy Hinge połączył niedawno siły z internetowym serwisem medytacyjnym Headspace. Teraz, zanim zaczniesz rozmawiać z nową osobą, możesz uruchomić film medytacyjny na stronie internetowej lub aplikacji Hinge, zrelaksować się, skoncentrować, przezwyciężyć niepokój, a następnie przejść do komunikacji. Usługa Headspace to bardzo popularna platforma medytacyjna, a jej skuteczność potwierdziły już tysiące internautów. Co więcej, ta witryna jest zupełnie darmowa.

Bumble — miejsce, w którym mężczyzna może czuć się pewniej

Główną zasadą Bumble jest to, że to dziewczyny robią pierwszy krok w randkowaniu. Mężczyźni nie mogą pierwsi się odezwać, ani tym bardziej narzucać się w jakikolwiek sposób. I to właśnie pomaga w przezwyciężeniu niepewności. Mężczyzna, do którego pisze nieznajoma, ma pewność, że udało mu się choć trochę zainteresować sobą dziewczynę. Zrozumienie tego dodaje pewności siebie i pomaga przezwyciężyć zakłopotanie. Nawiasem mówiąc, jest to dobrze znana strategia: inicjator znajomości jest zawsze bardziej zaniepokojony.

XO — randki w grze

Pamiętasz, że jako dziecko najczęściej spotykałeś inne dzieci na placu zabaw? To zawsze było łatwe i nieformalne. Ponieważ bawiliście się wspólnie, wchodziliście w interakcje i stopniowo poznawaliście się lepiej.

Twórcy XO zastanawiali się, dlaczego nie wykorzystać tego w randkach dla dorosłych? I stworzyli własną aplikację, w której użytkownicy grają w proste, ale ekscytujące gry online, stopniowo poznając się lepiej. Mniej myślisz o tym, jak wyglądasz i co mówisz, w pełni koncentrując się na grze. Rozmowa staje się bardziej zrelaksowana, emocjonalna i szczera. I na pewno jest też ciekawa.

Niezobowiązujące rozmowy: poprawa umiejętności komunikowania się z nieznajomymi

Niezobowiązująca rozmowa zazwyczaj oznacza krótką i banalną konwersację. A takie rozmowy właśnie pomagają się zrelaksować, czuć się pewniej w społeczeństwie i znacznie łatwiej znaleźć wspólny język z nowymi ludźmi.

Z kim i o czym rozmawiać? Istnieje wiele opcji.

  • Pogawędka z baristą, który robi poranną kawę.

  • Krótka rozmowa z konsultantem w sklepie, omówienie interesującego produktu.

  • Pogawędka z osobą ćwiczącą obok Ciebie na siłowni i tak dalej.    

Umiejętność prowadzenia niezobowiązujących konwersacji możesz doskonalić niemal wszędzie i o każdej porze. Nie traktuj ich jako kroku w kierunku silnej przyszłej przyjaźni, ani związku. Podejdź do nich na luzie, a zdziwisz się, o ile łatwiej będzie Ci nawiązywać kontakty z nowymi ludźmi.

I tutaj prawdopodobnie, zastanawiasz się: „Ale co z kwarantanną i pandemią”? Tak, w obecnych realiach poprawianie umiejętności prowadzenia krótkich rozmów offline jest dość problematyczna. Ale istnieje proste rozwiązanie tego problemu — losowe wideoczaty.

Rozmowy wideo z nieznajomymi: niezobowiązująca konwersacja i nawiązywanie ciekawych znajomości

Losowy wideoczat jest najlepszym miejscem na krótkie rozmowy o wszystkim. Taka strona lub aplikacja zupełnie losowo wybiera dla Ciebie rozmówców, z którymi możesz rozmawiać o muzyce, filmach, literaturze, hobby, ulubionych grach komputerowych i tak dalej. Nie ma prawie żadnych ograniczeń. A jeśli znudzi Ci się rozmowa lub rozmówca wydaje się nieprzyjemny, wystarczy jedno kliknięcie, a losowy wideoczat znajdzie dla Ciebie kogoś innego. Jest to bardzo wygodne i otwiera szerokie możliwości randkowania.

Istnieją dziesiątki wideoczatów, które świetnie się sprawdzają. Na przykład w Chatrandom możesz rozmawiać nie tylko prywatnie, ale i na grupowym czacie według zainteresowań. W CooMeet natomiast znajdziesz doskonały filtr ze względu na płeć, coomeet.chat/pl łączy tylko mężczyzn z dziewczynami. Oprócz klasycznego wideoczatu Bazoocam może zachwycić fanów transmisji wideo. Miłośnikom prostoty i minimalizmu z pewnością spodoba się Camsurf. Chathub pomoże Ci znaleźć rozmówców według płci i języka. A Chatroulette to sprawdzona klasyka czatruletki, która od ponad dwunastu lat gromadzi tysiące użytkowników.

I na koniec jeszcze kilka wskazówek

 Martwienie się podczas komunikowania się z nieznajomymi lub mało znanymi ludźmi jest normalne oraz naturalne. Ale należy to przezwyciężyć. Chcemy podzielić się też innymi wskazówkami:

  1. Zawsze pamiętaj o celu rozmowy. Pomoże Ci to trzymać się tematu, a później śledzić rozmowę,

  2. Słuchaj rozmówcy, nie bój się sprawiać wrażenia małomównego i nie staraj się wypełniać żadnej pauzy,

  3. Postaraj się szybko znaleźć wspólne zainteresowania i skoncentruj na nich rozmowę,

  4. Nie bój się powiedzieć, że niewiele wiesz na dany temat. W przeciwnym razie poczujesz się bardzo nieswojo, nie rozumiejąc, o co chodzi,

  5. Pamiętaj, że druga osoba jest tak samo zmartwiona jak Ty. Może nawet bardziej.

Niepokój nie zniknie błyskawicznie. Ale im lepiej się poznajesz i komunikujesz, im więcej różnych ludzi spotykasz, tym łatwiej jest znaleźć z nimi wspólny język. Możesz nawet pomyśleć o tym jak o sporcie. Im więcej trenujesz, tym lepsze wyniki będziesz osiągać. To proste!

 

Źródło i fot.: artykuł partnera