Dodano: 25 sierpnia 2021r.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Odpowiednio dopasowane oprawki okularowe to gwarancja nienagannego wyglądu, a także komfortu noszenia okularów. Wystarczy określić kształt twarzy i poznać zasady, w oparciu o które dobierzemy oprawki okularowe harmonizujące z rysami twarzy. A potem wystarczy jeszcze poznać kilka najnowszych trendów – i to wystarczy, aby doskonale wyglądać w okularach.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

 

Dopasowanie oprawek okularowych - zacznij od określenia kształtu twarzy

Szeroka gama różnych stylów i kształtów okularów sprawia, że wybór odpowiedniej pary nie jest łatwym zadaniem. Okulary nie tylko wspomagają widzenie dzięki wysokiej jakości soczewkom, ale także powinny bez wysiłku dopasować się do osobistego stylu i odzwierciedlać osobowość. Dotyczy to zarówno damskich okularów, jak i męskich.

Pierwszy krok rozpoczyna się od określenia kształtu twarzy - czy jest okrągły, owalny, podłużny, trójkątny, kwadratowy, w kształcie serca lub diamentu? Oto krótki przewodnik, który pozwoli określić kształt twarzy:

  • Podłużne twarze są pociągłe z długą, prostą linią policzkową i często wydłużonym nosem,
  • Twarze w kształcie rombu mają wąską linię oczu i szczęki z szerokimi kośćmi policzkowymi,
  • Kwadratowe twarze mają szerokie, głębokie czoło z szeroką linią szczęki i zwykle kwadratowym podbródkiem,
  • Twarze w kształcie serca mają zwykle szerokie czoło z szerokimi kośćmi policzkowymi, które zwężają się w kierunku podbródka,
  • Trójkątne twarze są podobne do kształtów serca, ponieważ obie mają szerokie czoło i szerokie kości policzkowe, a także wąski podbródek,
  • Okrągłe twarze są dość zwarte z pełnymi policzkami, szerokim czołem i zaokrąglonym podbródkiem.

Kształt twarzy a oprawki okularowe - najważniejsze zasady dobierania okularów

Kształt twarzy a oprawki okularowe - najważniejsze zasady dobierania okularów

Aby mieć pewność, że dobór okularów do kształtu twarzy jest nienaganny, należy uwzględnić przede wszystkim kształt twarzy oraz odcień skóry, choć niemałe znaczenie ma także tryb życia, styl ubierania się i cechy osobowości.

Prostokątne ramki są najbardziej polecane dla okrągłych twarzy, gdyż łagodzą zaokrąglenie i sprawiają, że twarz wydaje się naturalnie szczuplejsza. Wąski efekt prostokątnej ramy okularowej stworzy również ładny kontrast względem okrągłych twarzy. Typowa trójkątna twarz ma bardzo szerokie czoło i mniejszy podbródek. Aby zminimalizować szerokość górnej części twarzy, poszukaj ramek, które są szersze u dołu, ramek o bardzo jasnym kolorze i/lub bez oprawek. Masz twarz w kształcie serca? Okulary bez oprawek, w jasnym kolorze często wyglądają najlepiej, ponieważ minimalizują szerokość w górnej części twarzy. W przypadku twarzy kwadratowej wybranie wąskich oprawek będzie najbardziej trafione. Owalne ramy są bardzo wąskie i pomagają stworzyć iluzję długości, przez co zmiękczają twarde rysy kwadratowej twarzy. Ramki bez oprawek, owalne i w kształcie kocich oczu najlepiej nadają w przypadku twarzy o kształcie rombu. Podkreślają oczy, nadając szerokość twarzy na linii oczu i równoważąc wygląd twarzy.

A jakie ramki komponują się z twarzą owalną? Dłuższe twarze mogą dobrze wyglądać w szerszych oprawkach, zatem wybór modelu w stylu Aviator będzie zdecydowanie najbardziej polecany. Szeroka ramka sprawia, że twarz wydaje się węższa i krótsza, tworząc iluzję znacznie mniejszej twarzy. Inne opcje obejmują ramki ozdobne, które dodają szerokości twarzy.

A co z kolorem oprawek okularowych?

Wybór odpowiedniego koloru ramek może sprawić niemało problemów. Dlatego wiele osób decyduje się wybrać neutralne odcienie, które wydają się być bezpiecznym rozwiązaniem. Wybór koloru jest oczywiście kwestią indywidualną, ale istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Przede wszystkim wybierz ramki, które rozjaśniają twoją twarz i podkreślają kolorystykę. Pomyśl o kolorach, które pasują do Ciebie i tych, które kontrastują z odcieniem skóry. Jeśli masz bladą skórę, ciemniejsze kolory, takie jak opalizujący czarny, śliwka, magenta i mauve będą wyglądać dobrze.

Z drugiej strony, cieplejsze odcienie skóry wyglądają najlepiej z żółtym, khaki, granatowym, pomarańczowym odcieniem czerwonego i kości słoniowej, ze złotymi i miedzianymi akcentami. Wreszcie, ciemna skóra naprawdę sprawia, że jasne kolory doskonale z nią kontrastują i wyglądają po prostu świetnie.

Znasz już zasady dopasowania koloru oraz kształtu oprawek okularowych. Zobacz tutaj, jakie są aktualne trendy - może zdecydujesz się na oprawki transparentne, a może zachwyci cię styl vintage czy oversize?

 

Źródło: artykuł partnera