Dodano: 28 grudzień 2016r.

Intrygujące doniesienia z Egiptu. Odkryto nowe grobowce faraonów?

W Qubbet el-Hawa archeolodzy z University of Birmingham prawdopodobnie odkryli nieznane dotąd grobowce faraonów. Informację potwierdza egipskie Ministerstwo Starożytności.

Ruiny grobowców


Potencjalne grobowce faraonów odkryto w okolicy uczęszczanej drogi turystycznej. Odkopano tam dwumetrową ścianę, która sugeruje, że pod piaskiem mogą znajdować się komnaty grobowe. Dzięki znalezionym w zaprawie kawałkom zaprawy udało się przeprowadzić datowanie. Według niego konstrukcja powstała w około 2278-2184 roku przed naszą erą.

Ministerstwo Starożytności potwierdziło, że znaleziono „przekonywujące dowody” na istnienie nieznanego wcześniej grobowca.  Nie jest jasne, co kryją tajemnicze krypty.

- Odkrycie drastycznie zmienia nasze rozumienie krajobrazu tej cmentarnej okolicy z okresu Starego Państwa i Pierwszego Okresu Przejściowego. Nie sądzę, żeby na tym etapie ktokolwiek był w stanie określić, kto leży w tych grobowcach – powiedział Carl Grave, doktorant z z University of Birmingham biorący udział w wykopaliskach.

Koniec roku można uznać za dobry dla archeologów pracujących w Egipcie. Końcem listopada podano informację o odkopaniu pozostałości starożytnego miasta. Więcej na ten temat w artykule Egipt: odkryto starożytne miasto sprzed 7000 lat.

 

Źródło: Ministry of Antiquities