Dodano: 07 listopad 2017r.

Hawking: SI może być najgorszym wydarzeniem w historii naszej cywilizacji

Stephen Hawkin ocenił, że sztuczna inteligencja może być najgorszą rzeczą, która przydarzy się ludzkości. To nie pierwszy raz, kiedy ten światowej sławy astrofizyk i kosmolog ostrzega przed inteligentnymi maszynami.

Stephen Hawking na wózku inwalidzkim

 

Stephen Hawking podczas konferencji Web Summit w Lizbonie podkreślił, że sztuczna inteligencja może opracować swoją własną wolną wolę. – Rozwój sztucznej inteligencji może być najgorszą lub najlepszą rzeczą, jaka przydarzy się ludzkości. Jeszcze tego nie wiemy, więc nie można stwierdzić, czy będziemy wspomagani przez sztuczną inteligencję, czy też zignorowani i usunięci na boczny tor lub, co bardziej prawdopodobne, zniszczeni przez nią – podkreślił naukowiec w transmisji przekazywanej bezpośrednio do uczestników konferencji.

Astrofizyk przyznał, że sztuczna inteligencja i roboty mogą zabrać ludziom miliony miejsc pracy. Dodał jednak, że inteligentne maszyny mogą również być wykorzystywane prospołecznie. Naukowiec mówił o potencjale sztucznej inteligencji do zniwelowania szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu lub w eliminacja ubóstwa i chorób.

- Być może wszyscy powinniśmy zatrzymać się na chwilę i skupić się nie tylko na tym, aby sztuczna inteligencja była lepsza i skuteczniejsza, ale także na korzyściach, jakie może dać ludzkości – ocenił Hawking. Badacz dodał, że to zależy również od regulacji prawnych oraz ustawodawstwa.

Hawking podkreśli, że czas działa na naszą niekorzyść. – Sztuczna inteligencja może nas wyprzedzić w ciągu kilku dekad – stwierdził uczony. Wezwał też inżynierów na całym świecie, by postąpili słusznie.

- Stoimy na progu nowego, odważnego świata. Wszyscy mamy rolę do odegrania w zagwarantowaniu, że my i następne pokolenia jesteśmy zdecydowani angażować się w naukę i tworzyć lepszy świat dla całej ludzkości – powiedział Hawking.

- Dopóki nie nauczymy się, jak przygotować się na potencjalne ryzyko i go niknąć, sztuczna inteligencja może być najgorszym wydarzeniem w historii naszej cywilizacji. Niesie ze sobą niebezpieczeństwa, takie jak potężna autonomiczna broń lub nowe sposoby na to, by nieliczni uciskali miliony. Może to spowodować wielkie zakłócenia dla naszej gospodarki – stwierdził naukowiec.

Mimo wielokrotnych, negatywnych wypowiedzi na temat sztucznej inteligencji, Hawking powiedział, że jest optymistą i wierzy, że ludzkość może stworzyć sztuczną inteligencją dla dobra świata. – Inteligentne maszyny mogą działać w harmonii z nami. Po prostu musimy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, identyfikować je, stosować najlepszą możliwą praktykę i zarządzanie oraz przygotować się na konsekwencje z dużym wyprzedzeniem – wyjaśnił.

Przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji przestrzegało już wielu naukowców oraz przedsiębiorców. Wśród nich jest m.in. Bill Gates oraz Elon Musk, który wielokrotnie mówił, że sztuczna inteligencja zagraża ludzkości. – Sztuczna inteligencja zagraża istnieniu ludzkiej cywilizacji. Dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających innych ludzi, nie będą wiedzieli, jak zareagować, bo wydaje się to takie eteryczne – ocenił Musk podczas konferencji US National Governs Association w lipcu tego roku.

 

Źródło: Forbes, CNBC