Dodano: 26 lipca 2022r.

Gry wideo mogą zwiększać aktywność mózgu i poprawiać zdolność podejmowania decyzji

Niedawne badania ujawniły, że osoby często grające w gry wideo potrafią szybciej i trafniej podejmować decyzje w oparciu o dane sensomotoryczne. Osoby takie cechuje też większa aktywność w kluczowych obszarach mózgu, w porównaniu z osobami niegrającymi.

Gry wideo mogą zwiększać aktywność mózgu i poprawiać zdolność podejmowania decyzji

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że liczba osób grających w różnego rodzaju gry wideo zwiększa się każdego roku. Do niedawna tego rodzaju rozrywka była demonizowana, że tylko zabiera czas, wywołuje agresję u młodzieży i ma negatywny wpływ na zdrowie. Wysuwane w tym kontekście były różne teorie, jednak jedne z ostatnich badań sugerują, że gry wcale nie są takie złe.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Georgii w swoich badaniach z wykorzystaniem funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (FMRI) ustalili, że gry wideo mogą wpływać na zdolność szybszego podejmowania decyzji i zwiększają aktywność w kluczowych obszarach mózgu.

Opis i wyniki analiz ukazały się na łamach pisma „Neuroimage: Reports” (DOI: 10.1016/j.ynirp.2022.100112).

W jaki sposób gry mogą wpływać na nasz mózg?

Ciekawym przykładem a jednocześnie dowodem na to, że w określonych sytuacjach granie może mieć korzystny wpływ na nasz organizm jest historia Tima Jordana, głównego autora artykułu, w którym opisano rezultaty badań. W dzieciństwie jedno z jego oczu było znacznie słabsze od drugiego. Kiedy miał 5 lat w ramach prowadzonych wtedy badań zalecono mu zakrywanie silniejszego oka i granie w gry przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie oka słabszego. Celem było jego wzmocnienie. Sam Tim Jordan uważa, że ta niecodzienna terapia w dużym stopniu mu pomogła, ponieważ skutecznie wyćwiczyła jego oko.

Naukowe potwierdzenie tego, że gry są w stanie wpływać nie tylko np. na nasze oczy, ale i na funkcjonowanie naszego mózgu prowadziłoby do wniosku, że możliwe jest wykorzystywanie ich chociażby dla trenowania wydajności w zakresie decyzyjności. Mogłyby być także skuteczne przy określonego typu terapiach. Badacze z Uniwersytetu Stanowego Georgii uważają, że przeprowadzili badania, które dowodzą, iż gracze regularnie grający w gry komputerowe, czy też wideo charakteryzują się nadzwyczajnym poziomem zdolności sensomotorycznych i zwiększoną aktywnością mózgu w określonych obszarach w porównaniu do osób niegrających.

Gry poprawiają pewne zdolności

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Georgii podjęli się przeprowadzenia badań nad potencjalnym wpływem grania na nasz mózg. W badaniu tym wzięło łącznie udział 47 studentów. Spośród nich 28 zostało skategoryzowanych jako gracze, pozostałych 19 nie dało się zakwalifikować do tej grupy. Wszystkich uczestników ułożono wewnątrz urządzenia do FMRI. W środku znajdowało się lustro, na którym uczestnicy mogli zobaczyć najpierw sygnał, wskazówkę, po którym pokazywały się poruszające się kropki. Uczestnicy trzymali w każdej ręce przycisk. Ich zadaniem było naciśniecie odpowiedniego z nich w momencie zauważenia, że kropki przemieszczają się w jednym lub drugim kierunku.

Okazało się, że czas reakcji graczy był znacznie krótszy. Ich reakcje były również precyzyjniejsze. Natomiast jednoczesne badanie przy wykorzystaniu FMRI pokazało, że związane to było z różnicami w aktywności określonych obszarów mózgu badanych. Okazało się, że mózgi graczy wykazywały się większą aktywnością w kontekście procesów odpowiedzialnych za percepcję, co prowadziło do poprawy ich decyzyjności. Pokazuje to sposób, w jaki gry ćwiczą mózgi graczy, aby poprawić efektywność wykonywania przez nich zadań. Najistotniejszy jednak jest inny fakt. Z badania wynikło, że gry poprawiają zarówno czas reakcji, jak i jej precyzję. 

 

Źródło: Georgia State University, fot. Pixabay