Dodano: 27 stycznia 2021r.

Glista - jakie zagrożenie stwarza dla psów?

Glista to jeden z najpopularniejszych pasożytów, jakimi może zarazić się nasz czworonóg. Infekcja spotyka zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki. Jakie są objawy zarażenia glistą i jak można uchronić przed nią swojego pupila?

Glista - jakie zagrożenie stwarza dla psów?

 

Glista, czyli jeden z najpopularniejszych psich pasożytów

W ciągu swojego życia większość psów przechodzi epizod zarażenia glistą. Nie powinno się jednak ignorować tego zagrożenia - pasożyt ten stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Pies może zetknąć się z glistą w każdym wieku. Najbardziej uciążliwe jest zarażenie się przez szczenięta - mogą urodzić się już z tymi pasożytami, jeśli natknęły się na nie w brzuchu matki lub mogą przejąć je od niej w czasie karmienia mlekiem. Zazwyczaj w takich sytuacjach chory jest cały miot. Dorosłe czworonogi spotykają glisty na spacerach, węsząc w trawie i trafiając niechcący na jaja tego pasożyta.

Jak wyglądają objawy zarażenia glistą?

Glista u psów dorosłych zazwyczaj jest trudna do wykrycia - większość psów przechodzi zarażenie bez żadnych objawów. Jedynie w nielicznych przypadkach pojawiają się biegunka połączona z wymiotami. Te pasożyty wewnętrzne wyraźnie widoczne są u szczeniąt. Młode psy doświadczają problemów jelitowych, mogą również wymiotować robakami albo wydalać je wraz z kałem. Chore szczenięta rozwijają się zdecydowanie gorzej niż ich zdrowi rówieśnicy - mogą nie osiągać pełni typowych dla swojej rasy rozmiarów. Charakterystycznym objawem jest również lekko zaokrąglony i wzdęty brzuszek szczenięcia. U bardzo młodych psów niepokojącą dolegliwością jest także kaszel - często stanowi on sygnał, że larwy glist znalazły się w płucach zwierzęcia.

Jakie jest leczenie oraz profilaktyka?

Glistę zwalcza się poprzez zaaplikowanie zwierzęciu kuracji odrobaczającej. W przypadku szczeniaków specjalistyczny środek można podać już od drugiego tygodnia życia. Leczenie młodych psów powinno być powtarzane regularnie, kiedy szczenięta wciąż są karmione mlekiem matki. Jeśli zaś chodzi o psy dorosłe - ich odrobaczanie jest jednym z profilaktycznych zabiegów, jakie należy powtarzać w obrębie roku (co około trzy miesiące). Istotne jest również utrzymywanie higieny przez właściciela, który po każdej zabawie z psem oraz przed jedzeniem powinien umyć dłonie. Warto także regularnie oczyszczać zabawki swojego czworonoga, prać jego legowisko oraz dokładnie myć miski, z których zwierzę je i pije. Uważność oraz profilaktyka to klucz do psiego dobrobytu oraz długiego, szczęśliwego życia.

Bibliografia:

https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/robaki/

 

Źródło: artykuł partnera