Dodano: 02 lutego 2018r.

Geoglify z Nazca uszkodzone przez kierowcę ciężarówki

Liczące sobie ponad 2000 lat naziemne rysunki położone na pustyni w południowo-zachodniej części Peru zostały uszkodzone przez kierowcę ciężarówki. Rysunki z Nazca są najbardziej znanym na świecie przykładem geoglifów i zostały stworzone przez Indian Nazca.

Rysunki z Nazca

 

Ogromne figury geometryczne, podobizny małp, ryb, pająków i innych zwierząt o długości do setek metrów w całej okazałości widoczne są dopiero po wzniesieniu się w powietrze. Na płaskowyżu Nazca są ich setki. Przetrwały tam ponad 2000 lat, ale w ubiegłym tygodniu jeden z nich został poważnie uszkodzony przez kierowcę ciężarówki.

W związku ze sprawą zatrzymany został kierowca Jainer Jesus Flores Vigo za zignorowaniu znaku ostrzegawczego i najechaniu ciężarówką na zabytki. Jak podaje CNN, władze znalazły głębokie ślady opon na obszarze około 100 metrów. Uszkodzone zostały trzy geoglify.

Kierowcy groziło 9 miesięcy aresztu i grzywna w wysokości około 1500 dolarów. Jednak sąd orzekł, że nie ma wystarczających dowodów na to, iż kierowca działał z zamiarem, dlatego został zwolniony z aresztu.
 


To nie pierwszy raz, gdy te geoglify są niszczone. W 2013 roku część z nich została zniszczona przez ciężki sprzęt pracujący przy wydobyciu surowców z pobliskiego kamieniołomu. Rok później pracownicy organizacji Greenpeace także uszkodzili rysunki podczas swojego protestu.

Badacze uważają, że geoglify powstały między 300 rokiem p. n. e. a 900 rokiem naszej ery. Odkryte zostały w 1926 roku. Początkowo brane były za systemy irygacyjne. Potem za święte ścieżki o charakterze religijnym, ale tak naprawdę współczesna nauka nie wie, dlaczego zostały stworzone.

Koncepcji jest kilka. Niektórzy uczeni uważają, że są to układy szlaków handlowych. Jeszcze inni, że to rodzaje boisk, na których rozgrywano zawody sportowe. Są też koncepcje, które mówią, że są one ozdobą, która miała cieszyć oczy bogów. Inne z kolei podkreślają ich związek z obserwacjami astronomicznymi, bo niektóre z geoglifów odzwierciedlają gwiazdozbiory.

Jednak wiodącą tezą jest ta zaproponowane przez niemiecką badaczkę Marie Reiche. Według niej, rysunki z Nazca wykorzystywane były do określania pory siewów I zbiorów. Wskazują bowiem na punkty wschodów i zachodów słońca podczas jesiennej i wiosennej równonocy oraz przesilenia letniego.

 

Źródło: CNN, fot. Pixabay