Dodano: 14 luty 2017r.

Elon Musk zapowiada erę cyborgów. "Nasze dzieci będą pół-robotami"

Elon Musk podczas wystąpienia w Dubaju wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. - Musimy stać się cyborgami, żeby nadążyć. Nasze dzieci będą pół-robotami – powiedział miliarder.

Elon Musk


Elon Musk podczas World Goverment Summit omówił szeroką gamę zagadnień, przed którymi stanie nasza cywilizacja w ciągu najbliższych stu lat. Jednym z nich była sztuczna inteligencja, która może sprawić, że człowiek stanie się zbędny. Jedynym rozwiązaniem według wizjonera jest połączenie człowieka z maszyną.

- Sztuczna inteligencja będzie o wiele mądrzejsza od najmądrzejszego człowieka na Ziemi. To niebezpieczna sytuacja – przyznał Musk. Zaznaczył przy tym, że niebezpieczeństwo leży w możliwości utraty kontroli człowieka nad swoim dziełem.

Musk podkreślił, że niezwykle ważną kwestią jest stworzenie regulacji prawnych, które porządkowałyby rozwój sztucznej inteligencji tak, by ta nie stała się zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. – Musimy być bardzo ostrożni w tym, jak będziemy adaptować cyfrową inteligencję. Musimy być pewni, że naukowcy nie dadzą się ponieść. Czasami tak się dzieje, że naukowcy są całkowicie pogrążeni w swojej pracy i nie bardzo zdają sobie sprawę z konsekwencji tego co robią – przyznał.

Według Muska, ​​jednym ze sposobów, aby zapobiec wymknięciu się spod kontroli sztucznej inteligencji jest połączenie się z nią. - Sądzę, że jest możliwe pewnego rodzaju połączenie inteligencji biologicznej i cyfrowej. To mogłoby rozwiązać problem utraty kontroli – ocenił Musk.

Szef SpaceX wyjaśnił, że sztuczna inteligencja nie jest odległą sferą fantastyki naukowej. To już się dzieje. – W pewnym sensie już jesteśmy cyborgami. To te wszystkie cyfrowe narzędzia i aplikacje, do których każdy ma dostęp. Zadajesz pytanie i masz natychmiast odpowiedź w wyszukiwarce – powiedział Musk.

Połączenie człowieka z maszyną rozwiązuje jeszcze jeden problem. Rozwój sztucznej inteligencji w krótkim czasie pozbawi tysiące ludzi pracy. Połączenie ze sztuczną inteligencją „ulepszy” człowieka, który będzie mógł rywalizować w niektórych dziedzinach z cyfrową inteligencją. - W ciągu 20 lat na świecie przybędzie około 12-15 proc. bezrobotnych. Rządy będą musiały wprowadzić powszechny dochód podstawowy. Myślę, że to będzie konieczne. Nie będziemy mieć wyboru – stwierdził miliarder.

Musk to wizjoner, marzyciel oraz miliarder w jednej osobie. Już w wieku 12 lat sprzedał pierwszą grę komputerową własnej produkcji. W kilkanaście lat od podstaw zbudował firmę SpaceX, która z powodzeniem konkuruje z NASA w pionierskiej branży lotów kosmicznych. Jego inna firma – Tesla Motors – zrewolucjonizowała rynek samochodów elektrycznych. Urodził się w RPA i jest maniakiem kolonizacji Marsa.

 

Źródło: CNBC, cnet.com. Fot. Steve Jurvetson/Flickr