Dodano: 17 listopada 2021r.

Egzamin FCE — co daje? Jak się do niego przygotować?

Język angielski od pewnego czasu jest jednym z najważniejszych w komunikacji międzynarodowej. Znając go, jesteś w stanie porozumieć się z prawie każdym, bez względu na kraj, w którym się znajdziemy. Planujesz wyjazd zawodowy za granicę? A może chcesz rozpocząć naukę w innym państwie? Będziesz potrzebował egzaminu FCE. Czym jest i jakie dokładnie korzyści zapewnia? Jak się do niego przygotować? O tym poniżej. Zapraszamy do lektury.

Egzamin FCE — co daje? Jak się do niego przygotować?

 

Egzamin FCE: co to? 

FCE, czyli First Certificate in English, to typ egzaminu skierowany do osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym. Uważa się, że FCE to jeden z najpopularniejszych angielskich certyfikatów językowych. Składa się on z czterech części sprawdzających umiejętności osoby zdającej. Są to:

  • listening, czyli słuchanie;
  • reading, czyli czytanie ze zrozumieniem;
  • use of English, czyli test gramatyczny z zastosowania struktur językowych;
  • writing, czyli pisanie;
  • speaking, czyli mówienie.

Dla prostszego przebiegu egzaminu, od 2015 roku część czytania ze zrozumieniem została połączona z testem gramatycznym. Poszczególne części mają zróżnicowaną długość czasową, w której musi się zmieścić osoba egzaminowana. Łącznie do zdobycia jest 200 punktów, po 40 za każdą z części. Aby uzyskać First Certificate in English, należy zdobyć co najmniej 60 proc. z nich. Mogą w tym pomóc odpowiednie kursy FCE, przygotowujące na każdym z wymaganych poziomów.

Certyfikat FCE — jaki to poziom?

Znajomość języka angielskiego oznaczana jest w kilku poziomach, pozwalających na szybkie określenie umiejętności danej osoby. First Certificate in English odpowiada poziomowi średniozaawansowanemu (upper intermediate), wyrażanemu często także jako B2.

Jak się przygotować do egzaminu FCE?

Certyfikat FCE jest respektowanym w szkołach i miejscach pracy poświadczeniem, mówiącym o tym, że posiadająca go osoba zna j. angielski na tyle dobrze, by poradzić sobie w anglojęzycznym środowisku. 

Jak się przygotować do egzaminu FCE?

Uzyskanie certyfikatu FCE może nie okazać się najprostszym zadaniem, jeśli się odpowiednio nie przygotujesz do egzaminu. Jak uzyskać niezbędną wiedzę, by z łatwością sobie poradzić? Sposobów jest wiele, lecz najrozsądniejszym będzie wartościowy kurs językowy dopasowany do Twoich potrzeb.

Jak wybrać najlepszy kurs przygotowujący? Musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze: czy masz czas na dojazdy do stacjonarnej szkoły językowej? Jeśli Twój grafik dnia jest ruchomy, a nie przeszkadza Ci nauka zdalna, wygodniejszym rozwiązaniem będzie internetowa szkoła językowa, taka jak Edoo.pl. Co dokładnie może zaoferować?

Przede wszystkim będzie to kurs FCE dopasowany do Twoich potrzeb, starannie przemyślany pod kątem Twoich aktualnych umiejętności i braków. Kurs online jest szansą na naukę 1:1 z lektorem, który poświęci Ci 100 proc. swojej uwagi, wyłapując nawet najdrobniejsze błędy i szybko je korygując. Co więcej, pomoże Ci oswoić się nie tylko z teorią, ale i z praktyką, kładąc spory nacisk na konwersację.

FCE egzamin: co daje? Czy warto go zdawać? 

Jeśli cenisz rozwój osobisty i chcesz poszerzać swoje horyzonty, ten typ certyfikatu z pewnością Ci w tym pomoże. Będzie to doskonałe poświadczenie Twoich umiejętności językowych, które z pewnością wpłynie na Twój wizerunek u potencjalnego pracodawcy. Poza tym umiejętność płynnej komunikacji i czytania ze zrozumieniem przyda się również w czasie wakacji, gdy postanowisz zwiedzić inne kraje. Nie czekaj — zainwestuj w siebie poprzez odpowiedni kurs FCE.

 

Źródło: artykuł partnera