Dodano: 12 maja 2017r.

Egipt: odkryto komnatę grobową należącą do córki faraona

Wewnątrz odkrytych niedawno pozostałości po nieznanej dotychczas piramidzie w Dahszur w Egipcie archeolodzy odkryli komorę grobową, która prawdopodobnie należała do księżniczki o imieniu Hatshepset.

Egipt: odkryto komnatę grobową należącą do córki faraona

 

Wewnątrz komnaty badacze znaleźli m.in. drewniane skrzynie z wyrytym imieniem Hatshepset. Badacze twierdzą, że znalezisko prawdopodobnie nie odnosi się do faraona Hatshepsut, ale do kogoś innego o podobnym imieniu. Egipcjanie zwykli w takich drewnianych skrzyniach trzymać tzw. kanopy – rytualne naczynia, w których umieszczano wnętrzności wyjęte z ciała przed mumifikacją. Jednak żadnych tego typu naczyń nie znaleziono.

Początkiem kwietnia Ministerstwo Starożytności Egiptu poinformowało i odkopaniu pozostałości nieznanej dotąd piramidy. Piramida została zbudowana prawdopodobnie około 3700 lat temu i została znaleziona w okolicy Łamanej Piramidy Snofru.

Piramida z okresu XIII dynastii została znaleziona w królewskiej nekropolii Dahszur, 30 kilometrów na południe od stolicy Egiptu – Kairu. Dyrektor generalny nekropolii w Dahszur – Adel Okasha przyznał, że odkopano blok alabastrowy, na którym wyryto 10 pionowych linii z hieroglifami. Inskrypcje zawierały imię faraona  Ameni Kemau (występuje także pisownia Emenikamaw lub Ameny Qemau), który rządził Egiptem przez krótki okres około 1790 r.p.n.e.

W Dahszur w 1957 roku odkryto inną piramidę, w której też znaleziono inskrypcje z imionami tego władcy. Egiptolodzy zastanawiają się teraz, dlaczego jeden faraon miał dwie piramidy.

Na drewnianych skrzyniach znalezionych wewnątrz komnaty wyryte są trzy linie hieroglifów. Dziennikarze z portalu Livescience wysłali je do egiptologa Jamesa Allena, profesora z Brown University. Allen stwierdził, że hieroglify na skrzyniach są typowe dla urn kanopskich."Neit, wyciągnij ramiona nad Duamutefem, który jest w tobie" – tak brzmi górna linia hieroglifów w tłumaczeniu Allena. Neit jest boginią egipską, która opiekowała się kanopami. Z kolei Duamutef to bóg egipski. Naczynie kanopskie z Duamutefem chroniło żołądek zmarłego.

Dalsze inskrypcje odnoszą się do wspomnianych bóstw i zwracają się o pomyślność dla „córki króla Hatshepset” – wyjaśnia Allen. - Zakładam, że Hatshepset była córką Ameni Kemau i została pochowana w piramidzie jej ojca – ocenił egiptolog.

Egiptolodzy twierdzą, że Ameni Kemau mógł przejąć piramidę zbudowaną dla innego faraona, żeby pochować w niej córkę. Wewnątrz komnaty grobowej archeolodzy znaleźli także szczątki bogato zdobionego sarkofagu. Jednak wykopaliska są w początkowej fazie i należy się spodziewać wkrótce kolejnych informacji na ten temat.

 

Źródło: Livescience, fot. Ministry of Antiquities