Dodano: 15 maja 2017r.

Egipt: odkryto katakumby, w których znajdowało się 17 mumii

Archeolodzy odkryli w Egipcie w okolicy miasta Al-Minja katakumby, w których znaleziono 17 mumii. O odkryciu poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności.

Wnętrze egipskiego grobowca

 

Znaleziska dokonano w nekropolii Tuna El-Gebel. Miejsce to jest znane badaczom od 1931 roku, jednak katakumby zawierające liczne korytarze w dużej mierze są niezbadane. W trzykilometrowym grobowcu znaleziono monety, lampy oraz bogato zdobione sarkofagi. Znaleziono także pozostałości po naczyniach ceramicznych oraz kilka starożytnych manuskryptów.

Odkryte mumie są niemal nienaruszone i nie należały do żadnej z rodzin królewskich. Obok mumii ludzkich znaleziono także zmumifikowane ciała zwierząt. Władze poinformowały, że to „bezprecedensowe odkrycie”. – To pierwsza ludzka nekropolia znaleziona w środkowym Egipcie z tak wieloma mumiami – powiedział egiptolog Salah al-Kholi na konferencji prasowej.

Nekropolia Tuna El-Gebel jak dotąd znana była jako miejsce pochówku zwierząt. W katakumbach znaleziono tysiące mumii sokołów, pawianów oraz ibisów. Znajduje się nieopodal miasta Al.-Minja blisko 300 kilometrów na południe od stolic Egiptu – Kairu.

Mumie nie zostały jeszcze datowane, ale archeolodzy szacują, że pochodzą z Epoki Późnej (664–332 p.n.e.) lub z Epoki greckiej (332–30 p.n.e.). Wykopaliska są w początkowej fazie i jest bardzo prawdopodobne, że zostaną odnalezione kolejne mumie.

Odkrycie katakumb to jedno z serii ostatnich dokonań archeologów. Kilka dni temu Ministerstwo Starożytności poinformowało o odkryciu komnaty grobowej należącej do córki faraona. Znaleziska dokonano w pozostałościach po nieznanej dotąd piramidzie w Dahszur. O znalezisku szerzej piszemy w tekście: Egipt: odkryto komnatę grobową należącą do córki faraona. 

Źródło: AFP, fot. Ministry of Antiquities