Dodano: 19 kwiecień 2017r.

Egipt: odkryto grobowiec szlachcica sprzed 3500 lat

Egipscy archeolodzy odkryli nietknięty grobowiec sprzed 3,5 tysiąca lat. Wewnątrz znaleziono osiem mumii, bogato zdobione sarkofagi oraz ponad tysiąc statuetek pogrzebowych.

 

Znalezisko dokonano w nekropolii Dra Abu el-Naga nieopodal Doliny Królów. Grobowiec należał do szlachcica o imieniu Userhat. Według Ministerstwa Starożytności, które poinformowało o znalezisku, mężczyzna pracował jako sędzia miejski w okresie od około 1500 do 1000 lat przed naszą erą, a więc z czasów XVIII dynastii.

Mustafa Waziri, który prowadzi wykopaliska przyznał, że około 3000 lat temu grobowiec został otwarty. Wtedy włożono do niego kolejną mumię z XXI dynastii. Sam grobowiec wykonany jest w kształcie litery „T”. Składa się z otwartego dziedzińca prowadzącego do prostokątnej sali, korytarza i komory wewnętrznej. Archeolodzy znaleźli także ukrytą komorę, ale jeszcze do niej nie weszli.

W grobowcu znaleziono dziesięć bogato zdobionych sarkofagów i tylko osiem mumii. Znajdowało się tam też ponad tysiąc figurek Uszebti, które były wkładane do grobów wraz z ciałem zmarłego. Symbolizowały one służących i miały za zadanie wykonywać za zmarłego pracę, która była obowiązkiem w egipskim raju. Znaleziono także kolekcję drewnianych masek oraz przedmioty codziennego użytku.

- To ważne odkrycie – powiedział Khaled El-Enany, egipski minister ds. starożytności. – Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą artefaktów złożonych w grobowcu – dodał. Znaleziska są w bardzo dobrym stanie. Na sarkofagach zachowały nawet się żywe kolory. Szef resortu starożytności podkreślił, że prace wykopaliskowe będą kontynuowane i spodziewane są dalsze cenne odkrycia.Źródło: The Telegraph, fot. FB/Ministry of Antiquities