Dodano: 19 kwiecień 2017r.

Egipt: odkryto grobowiec szlachcica sprzed 3500 lat

Egipscy archeolodzy odkryli nietknięty grobowiec sprzed 3,5 tysiąca lat. Wewnątrz znaleziono osiem mumii, bogato zdobione sarkofagi oraz ponad tysiąc statuetek pogrzebowych.

Badania archeologiczne

 

Znalezisko dokonano w nekropolii Dra Abu el-Naga nieopodal Doliny Królów. Grobowiec należał do szlachcica o imieniu Userhat. Według Ministerstwa Starożytności, które poinformowało o znalezisku, mężczyzna pracował jako sędzia miejski w okresie od około 1500 do 1000 lat przed naszą erą, a więc z czasów XVIII dynastii.

Mustafa Waziri, który prowadzi wykopaliska przyznał, że około 3000 lat temu grobowiec został otwarty. Wtedy włożono do niego kolejną mumię z XXI dynastii. Sam grobowiec wykonany jest w kształcie litery „T”. Składa się z otwartego dziedzińca prowadzącego do prostokątnej sali, korytarza i komory wewnętrznej. Archeolodzy znaleźli także ukrytą komorę, ale jeszcze do niej nie weszli.

W grobowcu znaleziono dziesięć bogato zdobionych sarkofagów i tylko osiem mumii. Znajdowało się tam też ponad tysiąc figurek Uszebti, które były wkładane do grobów wraz z ciałem zmarłego. Symbolizowały one służących i miały za zadanie wykonywać za zmarłego pracę, która była obowiązkiem w egipskim raju. Znaleziono także kolekcję drewnianych masek oraz przedmioty codziennego użytku.

- To ważne odkrycie – powiedział Khaled El-Enany, egipski minister ds. starożytności. – Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą artefaktów złożonych w grobowcu – dodał. Znaleziska są w bardzo dobrym stanie. Na sarkofagach zachowały nawet się żywe kolory. Szef resortu starożytności podkreślił, że prace wykopaliskowe będą kontynuowane i spodziewane są dalsze cenne odkrycia.Źródło: The Telegraph, fot. FB/Ministry of Antiquities