Dodano: 23 marzec 2017r.

W Egipcie odkryto nietknięty grobowiec sprzed blisko 4 tys. lat

W Asuanie w Górnym Egipcie hiszpańscy archeolodzy odkryli nietkniętą komnatę grobową z czasów panowania faraona Senusereta II i Senusereta III. Grobowiec należy do brata jednego z najpotężniejszych gubernatorów Elefantyny – Serenputa II.

Malowidła wewnątrz egipskiego grobowca

 

Nietknięty grobowiec znaleziono w nekropolii Qubbet el-Hawa Sam Serenput II także spoczął w tym miejscu. Jego grobowiec należy do jednych piękniej zdobionych odkrytych grobowców w Qubbet el-Hawa.

Odkryty grobowiec należy do Szemai, brata jednego z najważniejszych gubernatorów dwunastej dynastii - Serenputa II. Sereneput był także generałem wojsk egipskich oraz nadzorcą kultu bogini Satet i Chnuma. Dwunasta dynastia ta panowała w latach 1976-1794 przed naszą erą.

- Odkrycie jest ważnie nie tylko ze względu na bogaty pochówek, ale też dlatego, że rzuca nowe światło na życie osób będących w cieniu rządzących. Nie mamy zbyt wielu informacji na ich temat – powiedział Mohmoud Afifi dyrektor departamentu Starożytności Egipskich w Ministerstwie Starożytności Egiptu.

Wewnątrz komnaty grobowej znaleziono ceramiczne naczynia, drewniane modele przedstawiające sceny z życia codziennego oraz trumnę z drzewa cedrowego wraz z mumią zmarłego. Trumna pokryta jest tzw. kartonażem – zdobieniami i rytualnymi inskrypcjami, które zawierają imię zmarłego oraz imiona jego rodziców. Mumia zmarłego mężczyzny miała maskę. Obecnie prowadzone są nad nią badania.

Odkrycia dokonał zespół hiszpańskich archeologów pod kierunkiem doktora Alejandro Jiménez-Serrano z Uniwersytetu w Jaén. – Nasze odkrycie dostarcza nowych danych odnośnie wcześniej odkrytych 14 członków rodziny rządzącej Elefantyną. Tak duża liczba osób daje wyjątkową okazję do badania warunków życia klasy wyższej w Egipcie ponad 3800 lat temu – powiedział Jiménez-Serrano.

 

Źródło: Luxor Times, fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu