Dodano: 27 lutego 2017r.

Co dzieje się wewnątrz ciała, gdy zginasz palce?

Poruszanie palcami ręki jest tak naturalną czynnością, że niemal nikt nie zastanawia się, jak właściwie to się dzieje. Żeby sobie uzmysłowić, jak działa nasze ciało, twitterowy kanał How Things Work udostępnił krótki film pokazujący w najdrobniejszych szczegółach wnętrze naszego organizmu, a dokładnie ręki.

Anatomia dłoni - szkic


Nasz organizm jest fascynującą maszyną i jest o wiele bardziej skomplikowany niż możemy to sobie wyobrazić. Osoby nie studiujące medycyny mogą być zszokowane złożonością naszych ciał. Nikt z nas nie zastanawia się, jakie mechanizmy stoją za tym, że możemy swobodnie poruszać palcami u rąk. A już na pewno nie zastanawiamy się, jak to wygląda wewnątrz naszego ciała.

Za wszystko odpowiada tzw. mięsień zginacz powierzchniowy palców. To dzięki niemu możemy nimi ruszać. Mięsień ten jest zakończony ścięgnami. Jego pracę niejako od środka można zobaczyć dzięki krótkiemu nagraniu wideo, które od kilku dni dostępne jest w sieci.

Dla tych, którzy nie odbyli specjalnego kursu anatomii, kanał How Things Work dostępny na Twitterze zaprezentował krótki materiał poglądowy, pokazujący, co dzieje się wewnątrz ciała, gdy człowiek porusza palcami.

Na nagraniu widać nagie mięśnie ludzkiej ręki, dlatego lepiej nie oglądać materiału podczas jedzenia. Odradzamy to również tym, którzy mają słabe nerwy i widok wnętrza ludzkiego ciała może spowodować odruch wymiotny.
 

 

Źródło: Business Insider