Dodano: 20 grudzień 2017r.

Dziecko urodzone z embrionu zamrożonego 25 lat temu

W amerykańskim stanie Tennessee przyszło na świat dziecko z zarodka zamrożonego w 1992 roku. To najdłużej poddawany procesowi kriokonserwacji ludzki zarodek, który szczęśliwie udało się doprowadzić do narodzin. Co ciekawe, matka dziecka jest jedynie o rok starsza od zarodka.

 

25 listopada na świat przyszła Emma Waren Gibson. To najdłużej „mrożony” ludzki zarodek, który szczęśliwie udało się doprowadzić do narodzin. To także nowy rekord. Choć zabrzmi to nieco dziwacznie, ale dotychczas rekordzista miał 20 lat… w chwili urodzenia. Właściwie to zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik miało miejsce 20 lat wcześniej.

Historia Emmy zaczyna się w 1992 roku, choć na świat przyszła dopiero w 2017 r. 14 października anonimowa para zgłosiła się do National Embryo Donation Center w Knoxville - banku komórek rozrodczych i zarodków i zdecydowała się oddać do adopcji wcześniej zamrożony i niewykorzystany przy procedurze in vitro zarodek. Tożsamość biologicznych rodziców Emmy nie została ujawniona. Embrion przeleżał w chłodziarce 25 lat, aż zgłosili się Tina i Benjamin.

Rodzice Emmy przyznali w rozmowie z CNN, że byli zaskoczeni, kiedy powiedziano im dokładnie o wieku embrionu. Tina, matka Emmy, urodziła się nieco ponad rok przed zamrożeniem embrionu. – Gdyby historia potoczyła się inaczej, ten zarodek i ja - mogłyśmy być najlepszymi przyjaciółkami – powiedziała Tina.

Mała Emma jest zdrowa i jest oczkiem w głowi swoich rodziców. - Jesteśmy po prostu wdzięczni. To cenny świąteczny prezent od Boga - powiedziała Tina. – Jak tylko pierwszy raz ją zobaczyłem, to od razu się zakochałem – przyznał Benjamin.

Rodzice Emmy nie mogli mieć dziecka ze względu na bezpłodność Benjamina. - To ekscytujące biorąc pod uwagę fakt, jak długo zarodek był zamrożony – stwierdził Carol Sommerfelt, dyrektor laboratorium embriologii w National Embryo Donation Center.

To on rozmroził zarodek 13 marca tego roku i dokonał zapłodnienia pozaustrojowego u 26-letniej Tiny. Tina w momencie poddania zarodka Emmy procesowi kriokonserwcji, miała zaledwie 18 miesięcy.

- Po prostu chciałam mieć dziecko, nie obchodzi mnie, czy to rekord świata, czy nie – przyznała Tina.

 

Źródło: CNN