Dodano: 20 marca 2017r.

Donald Trump anulował kilka programów NASA

W projekcie budżetu Donalda Trumpa nie znaleziono pieniędzy na finansowanie kilku programów NASA. Chodzi m.in. o lądowanie na Europie, programy edukacyjne oraz programy związane ze zmianami klimatu.

Donald Trump


Donald Trump jeszcze podczas kampanii wyborczej dał się poznać jako sceptyk zmian klimatycznych, które jego zdaniem są „oszustwem wykreowanym przez Chiny, by zmniejszyć konkurencyjność amerykańskiego przemysłu”. Ma to teraz odzwierciedlenie w propozycji budżetowej na 2018 rok.

Biały Dom w przedstawionym projekcie budżetu wykreślił programy związane z ochroną środowiska. Administracja Trumpa nie chce dalej finansować programów monitorowania emisji dwutlenku węgla oraz rozpoczętego w 2015 roku programu DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), który ma za zadanie nieustanny monitoring klimatu Ziemi. Nie znaleziono funduszy także na program obserwacji oceanów i atmosfery Ziemi.

Funduszy został pozbawiony także zbierający pochlebne opinie program edukacyjny prowadzony przez NASA. Program ten od kilku lat miał problemy z uzyskaniem finansowania. Biały Dom argumentuje swoją decyzję tym, że program edukacyjny NASA jest powtórzeniem podobnych programów prowadzonych przez inne instytucje.

Jeśli chodzi o programy eksploracji kosmosu, w projekcie budżetu wykreślono lądowanie na Europie – jednym z księżycu Jowisza, na którym znajdują się ogromne pokłady wody w stanie płynnym. To wyczekiwana przez środowisko naukowe misja ze względu na potencjalne możliwości znalezienia tam życia. Sama sonda jednak poleci zbadać Europę z bliższej perspektywy.

Skasowano także bardzo ciekawy program Asteroid Redirect Mission (ARM), który zakładał przyciągnięcie niewielkiej planetoidy na orbitę Księżyca. To jedna z ambitniejszych misji NASA w ostatnich latach. Okrzyknięta została wstępem do kosmicznego górnictwa. Pozostałe misje eksploracyjne pozostają bez zmian.

Budżet ustalony w projekcie Trumpa przewiduje 19,1 miliarda dolarów dla NASA na rok 2018. To o 200 milionów dolarów mniej niż w roku poprzednim. Prezydencki projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Kongres.

 
Źródło: NASA, White House, The Verge, fot. Gage Skidmore/Flickr