Dodano: 01 marca 2019r.

Długie oglądanie telewizji może powodować problemy z pamięcią u osób starszych

Nowe badania sugerują, że osoby starsze, oglądające telewizję przez trzy i pół godziny dziennie są bardziej narażone na problemy z pamięcią.

Pilot do telewizora

 

Badania przeprowadzono na grupie 3662 osób w wieku powyżej 50 lat. Okazało się, że pamięć badanych, którzy często oglądają telewizję, jest gorsza nawet dwukrotnie w porównaniu z osobami, które mniej czasu spędzają przed ekranem. By mieć lepsze wyniki uczeni dwa razy przebadali tę samą grupę osób z Anglii posługując się testami sprawdzającymi pamięć. Pierwsze badanie odbyło się sześć lat temu, drugie powtórzono niedawno.

Naukowcy sprawdzali, jak dobrze badane osoby poradzą sobie z zapamiętaniem 10 popularnych słów. Uczestników badania proszono także o wymienienie w ciągu jednej minuty jak największej liczby słów dotyczących określonego tematu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

 

Badacze przez kilka lat monitorowali także aktywność telewizorów należących do osób biorących udział w eksperymencie. Wzięto też pod uwagę inne czynniki, które mogły wpłynąć na pamięć takie jak siedzący tryb życia, uprawienie sportu czy regularne ćwiczenia osób biorących udział w badaniu.

Wyniki analizy wskazują, że ubytek pamięci u osób, które oglądały telewizję mniej niż trzy godziny dziennie wynosił średnio 4-5 proc. Z kolei u osób, które oglądały telewizję częściej średni ubytek wynosiła od 8 do 10 proc. Naukowcy z University College w Londynie przypuszczają, że oglądanie telewizji może powodować swoistego rodzaju stres wpływający na pamięć u osób starszych.

– Osoby starsze lubią oglądać opery mydlane. Może to być dla nich stresujące, ponieważ identyfikują się z ich bohaterami – mówi prof. Andrew Steptoe, który brał udział w eksperymencie.

Badania wykazały również, że osoby lubiące oglądać telewizję są mniej skłonne do podejmowania czynności pomagających zachować dobrą pamięć, takich jak czytanie, granie w gry wideo, czy przeglądanie stron internetowych.

- Choć oglądanie telewizji ma pozytywne skutki, w tym relaksujące czy edukacyjne, to badania wskazują, że osoby powyżej 50 roku życia powinny pamiętać o innych aktywnościach – mówi dr Daisy Fancourt z UCL Institute of Epidemiology. Autorzy badań są zdania, że oglądanie telewizji może być jednym z czynników zwiększających ryzyko demencji, jednak aby to potwierdzić potrzeba więcej badań.

- Wciąż wiemy bardzo niewiele. Na przykład czy wpływ na pamięć ma to, co oglądamy, czy chociażby fakt, że robimy to w samotności lub z kimś innym. Nie wiadomo też czy zmiana zachowania wpłynęłaby na poprawę pamięci – mówi prof. Dame Til Wykes z King's College London. – Nasze badania powinny skłonić do głębszego zastanowienia się nad czasem przeznaczanym na oglądanie telewizji. Potrzebne są dalsze eksperymenty – dodaje.

Naukowcy apelują do osób starszych oraz ich opiekunów o przemyślenie wyników ich badań.

 

Źródło: BBC, The Telegraph, fot. Pixabay