Dodano: 04 grudnia 2018r.

Czym zajmuje się traumatolog?

Traumatologia powiązana jest ściśle z ortopedią, dlatego głównie występują w parze. Jednak nie należy ich mylić ze sobą. Zarówno traumatologia, jak i ortopedia zajmują się leczeniem, a także diagnozowaniem takich schorzeń, które dotyczą urazów kości, a także uszkodzeń w obrębie naczyń, mięśni i nerwów. Zajmują się całym narządem ruchu i związanymi z nim urazami. Można nawet powiedzieć, że traumatologia jest w pewnym sensie szerszym rozwinięciem ortopedii.

Ból pleców

Co to jest Traumatologia?

Jest to jeden z działów medycyny, a dokładniej chirurgii, zwłaszcza chirurgii urazowej. Skupia się na przyczynach urazów i na ich leczeniu, mechanizmach i co najważniejsze na skutkach. Traumatologia zajmuję się również układem nerwowym, który współgra z całym aparatem ruchu i dotyczy dziedziny takiej, jak neurochirurgia. Traumatologia wchodzi również w skład chirurgii dziecięcej. 

Czego dotyczy traumatologia?

Traumatologia rozpoznaje wrodzone wady aparatu ruchu, a także zajmuję się wadami postawy, które dotyczą kręgosłupa oraz stóp. Dotyczy też leczenia urazów powiązanych z kośćmi, jak np. rak kości, infekcje kości, martwice, infekcje nerwów itp. Interesuję się również złamaniami, zwichnięciami kości, zwichnięciami stawów. Swoją uwagę głównie kieruje na kręgosłup, kości, nerwy i stawy. Wiąże się szczególnie z fizjoterapią. Wszelkie leczone urazy wymagają długiej rehabilitacji.

Jakie schorzenia leczy lekarz zajmujący się traumatologią?

  • Dyskopatie, czyli bóle kręgosłupa ujawniające się w odcinku lędźwiowym, 
  • Zwyrodnienie kręgosłupa, czyli zużycie i zwyrodnienie tkanek, które tworzą połączenie kręgów,
  • Upośledzona mineralizacja kości, czyli niedobór składników mineralnych, przez co gorsze do wyleczenia stają się złamania,
  • Skolioza i kifoza, czyli problemy z kręgosłupem, a głównie jego skrzywienie, które zaburza poprawną postawę i sylwetkę.

A także wieloma innymi chorobami, które wskazują na problemy z kośćmi, kręgosłupem, układem nerwowym, a także stawami.

Na szkielecie człowieka opiera się całe ciało, postawa, współgra on z ważnymi dla człowieka mięśniami. Dlatego wszystko to, jest pod czujnym okiem traumatologa.

Jak przebiega leczenie w traumatologii?

Zadaniem lekarza traumatologa jest zdiagnozowanie pacjenta na podstawie wcześniej okazanych, a także zleconych badań. Następnie leczenie, na które zdecyduje się po zapoznaniu z wynikami. Częstym jest zalecanie rehabilitacji w odpowiedniej formie, zwłaszcza przy urazach, złamaniach, a również przy wadach wrodzonych. Więcej dowiesz się na: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/.

Traumatologia, zarówno jak ortopedia zajmuje się głównie postawą człowieka oraz jego kośćmi. Ortopedia skupia się na prostszych formach urazów, jak np. złamania. Traumatologia jest dziedziną bardziej rozwiniętą i kładzie nacisk na leczenie wielu chorób,  zwyrodnień. Jednak obie dziedziny są niezwykle ważne w medycynie i uzupełniają się wzajemnie, pomagając tym samym przy poprawnej diagnozie.

 

Źródło: Artykuł partnera