Dodano: 16 listopada 2022r.

Czy można połączyć naukę z pracą?

Gdzie znaleźć pracę dla studenta bez doświadczenia? To dość skomplikowane pytanie. Z jednej strony nowe oferty pracy wskazują na potrzebę zdobycia doświadczenia zawodowego. Z drugiej strony wszyscy pracujący ludzie kiedyś nie mieli absolutnie żadnego doświadczenia i jakoś znajdowali zatrudnienie.

Czy można połączyć naukę z pracą?

 

By znaleźć pracę z pewnością trzeba przeglądać strony z ofertami. W niektórych przypadkach przydatne mogą być informacje o pracy otrzymane od znajomych. W tym artykule podpowiemy, jak szukać pracy, bo nawet w mniejszych miejscowościach, jak chociażby Rzeszów, jest praca dla studentów.

Myśląc o tym, gdzie student może pracować, jaka praca byłaby odpowiednia, gdzie szukać pracy dla studenta bez doświadczenia, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje zajęć studenci preferują. Obejmują one:

  • Kelner (kelnerka);
  • Niania;
  • Asystent;
  • Kurier;
  • Sprzedawca;
  • Sprzątaczka;
  • Kwiaciarz;
  • Barista;
  • Animator;
  • Praca w ochronie;
  • Barman;
  • Kucharz;
  • Praca na budowie;
  • Kierowca.

Kelner

Pracę kelnera dla studentów oferuje dziś wielu pracodawców. Wnioskodawcy bez doświadczenia zawodowego są również chętnie widziani na tym stanowisku. Zanim jednak znajdziesz pracę, musisz poznać obowiązki kelnera, plusy i minusy, a także możliwy harmonogram tej pracy. Wiedząc o tym, łatwiej będzie Ci analizować nowe oferty pracy, zwłaszcza oferty bez pośredników.

Obowiązki kelnera zależą od tego, gdzie będziesz pracować. Kelner może być wymagany w restauracji, klubie nocnym, barze, kawiarni, pubie, herbaciarni. Ponadto kelner jest często poszukiwany na imprezy plenerowe, bankiety, imprezy na statku wycieczkowym, do serwowania bufetu, w hotelu, sanatorium czy stołówce.

W każdym z tych miejsc obowiązki kelnera będą inne, choć podstawowe kwestie pozostaną takie same. Wynagrodzenie kelnera uzależnione jest od zakresu obowiązków. Ponadto ma na to wpływ poziom status lokalu, gdzie chcemy się zatrudnić. Wakat na kelnera w restauracji premium, gdzie potrzebne są osoby z doświadczeniem, to jedno. I zupełnie inne – kelner w zwykłej kawiarni, w której poradzi sobie osoba bez doświadczenia.

Najczęściej student będący kelnerem preferuje luźny grafik pracy z wynagrodzeniem wypłacanym najlepiej codziennie lub co tydzień. Pozwala to łączyć pracę i naukę. Najczęściej jest to praca liczona na godziny, wieczorem lub w nocy.

Kurier

Praca na stanowisku kuriera dla studentów to dobra okazja do pracy w niepełnym wymiarze godzin z luźnym harmonogramem. Zlecenia kurierskie pozwalają na określenie czas zatrudnienia. Są opcje na wieczór, noc lub ogólnie w wolnym czasie. Najważniejsze dla studenta jest praca w niepełnym wymiarze godzin. Być może dla kogoś odpowiedni jest weekendowy kurier?. Wszystko to pozwala łączyć pracę z nauką.

Tak jak w przypadku kelnera, najwygodniej studentowi będzie pracować jako kurier z szybką wypłatą, codzienną lub cotygodniową. Daje to także możliwość szybkiego przerwania pracy w razie potrzeby.

Obowiązki kuriera sprowadzają się do terminowego dostarczenia czegoś z punktu A do punktu B. Przedmiotami mogą być różnorakie rzeczy, jak dokumenty, żywność (pizza, sushi), bilety, kwiaty i inne drobne przedmioty.

Barman

Praca jako barman dla studentów jest dość przystępna, nawet bez doświadczenia. Faktem jest, że minimum wystarczającego doświadczenia niezbędnego do tej pracy można zdobyć stosunkowo szybko już w trakcie samej pracy.

Czy można połączyć naukę z pracą?

Fot. Unsplash

Dlatego zatrudniając barmana, pracodawcy zwracają większą uwagę nie tyle na doświadczenie, co na jego cechy osobiste (przyzwoitość, punktualność, uczciwość, dokładność, energia) oraz wygląd zewnętrzny. Barmana powinien prezentować się schludnie i stwarzać dodatkowe przyjemne uczucie dla gości baru, aby chcieli do niego wracać raz za razem.

Barman przyjmuje zamówienia od odwiedzających bar, odpowiada na ich pytania dotyczące proponowanych napojów i dań. Do obowiązków barmana należy utrzymanie porządku na barze, przygotowywanie różnych napojów oraz rozliczanie się z klientami.

Jeśli chcesz zarobić dodatkowe pieniądze na studiach, nie powinno być z tym specjalnego problemu. W obliczu dynamicznie rozwijającej się branży usługowej i rosnącej liczby międzynarodowych biur firmy borykają się z niedoborem pracowników. Przy odpowiednim rozłożeniu wysiłku i czasu student może z powodzeniem uczyć się i jednocześnie zarabiać na swoje potrzeby.

 

Fot. Unsplash