Dodano: 08 stycznia 2016r.

Cztery nowe pierwiastki w Układzie Okresowym

Na Tablicy Mendelejewa pojawiły się cztery nowe pozycje. Są to syntetycznie uzyskane pierwiastki chemiczne, które po oficjalnym zweryfikowaniu zostały włączone do Układu Okresowego.

Układ okresowy pierwiastków

 

Dzięki odkryciom rosyjskich, Amerykańskich oraz japońskich naukowców siódmy okres na Tablicy Mendelejewa jest już kompletny. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej oficjalnie dodała do Układu Okresowego pierwiastki o liczbie atomowej 113, 115, 117 i 118.

Nowe pierwiastki otrzymały tymczasowe nazwy: Ununtrium, Ununpentium, Ununseptium i Ununoctium. Nowe pierwiastki należą do grupy transuranowców i zostały uzyskane w warunkach laboratoryjnych, to oznacza, że nie występują naturalnie w przyrodzie.

Teoretycznie istnieją jeszcze cięższe pierwiastki okresu ósmego. Jednak do tej pory nie udało się ich uzyskać. Naukowcy spierają się, gdzie leży granica Układu Okresowego. Próby stworzenia nowych pierwiastków spełzają na niczym, gdyż te natychmiast się rozpadają. Jednak w przyszłości możliwe, że znajdziemy uzupełnimy Tablicę Mendelejewa o nowe pozycje.

 


Źródło: PAP, fot. Wikimedia