Dodano: 25 stycznia 2017r.

Co widzi niemowlę, gdy otworzy oczy?

Noworodek, gdy pierwszy raz otworzy oczy, widzi jedynie plamę. Nie widzi żadnych kolorów. Dopiero po upływie roku jego wzrok nabiera ostrości. Pokazuje to animacja przygotowana przez specjalistów w dziedzinie chirurgii oka.

Niemowlę


Wzrok bobasa potrzebuje czasu, by nauczył się patrzeć na świat wokół niego. Eksperci oceniają, że jest on około 30-krotnie gorszy od wzroku dorosłego człowieka. Początkowo niemowlę, żeby mogło cokolwiek zobaczyć, musi się to znajdować w odległości nie większej niż około 10 centymetrów.

Tym zagadnieniem zajął się Romesh Angunawela pracujący jako konsultant chirurgii oka w Moorfields Eye Hospital w Londynie. Wraz ze specjalistami z innych placówek opracował animację pokazującą, jak wzrok dziecka nabiera ostrości wraz z upływem czasu.

Animacja pokazuje, jak kora wzrokowa zaczyna uczyć się przetwarzać zalew informacji wizualnych u dziecka w pierwszym roku życia. Mózg noworodka z czasem przyzwyczaja się do przetwarzania nowego typu informacji wizualnych. Dopiero po trzech miesiącach bobas potrafi skupić wzrok na twarzach swoich rodziców.

   

 


Źródło: Business Insider