Dodano: 27 maja 2024r.

Co daje wapnowanie gleby i ile wapna na hektar należy użyć?

Wiele mówi się o pielęgnacji roślin doniczkowych i ogrodów. Najczęściej słyszymy jednak o środkach, które działają na liście i kwiaty. Tymczasem zdrowie roślin, niezależnie od tego, czy mówimy o zbożach, czy kwiatach ozdobnych, zaczyna się w ziemi. Jeśli chcemy zapewnić im zdrowy wzrost, musimy zadbać o prawidłowy poziom pH. W tym celu w niektórych przypadkach warto przeprowadzić wapnowanie gleby. Na czym ono polega i ile wapna na hektar ziemi należy użyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co daje wapnowanie gleby i ile wapna na hektar należy użyć?

 

Kiedy należy przeprowadzić odkwaszanie gleby?

Z pewnością wiesz, że na rozwój rośliny wpływa wiele czynników, np. jej dostęp do słońca i składników mineralnych. Jednak czy zastanawiałeś się, co może zaburzyć proces pozyskiwania substancji odżywczych przez roślinę? Ogromne znaczenie w tej kwestii ma właśnie odczyn pH gleby. Zanim podpowiemy Ci, ile wapna na hektar należy użyć do jej odkwaszenia, powinieneś wiedzieć, kiedy i dlaczego jest ono konieczne.

Każdy gatunek rośliny ma inne wymagania. Borówki wzrastają na kwaśnej glebie, natomiast czereśnie i wiśnie na zasadowej. Rolnicy i sadownicy zazwyczaj doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb poszczególnych zbóż, jednak problem pojawia się wtedy, gdy gleba, która miała wcześniej odczyn zasadowy, uległa zakwaszeniu. To częsta sytuacja, ponieważ na wzrost poziomu kwasowości gleby wpływają codzienne działania człowieka (zanieczyszczanie wód i atmosfery), które wiążą się także ze zmianami klimatycznymi.

Jeśli Twoje rośliny potrzebują do wzrostu gleby o wysokim wskaźniku pH, należy przeprowadzić jej wapnowanie. Wapno nawozowe jest dostępne w formie granulowanej, odpowiedniej do ciężkich, glinianych gruntów lub rozproszonej, która charakteryzuje się szybszą wchłanialnością. W każdym przypadku odkwaszanie gleby należy zaplanować odpowiednio wcześnie, aby środki zdążyły zadziałać przed nastaniem kolejnego sezonu.

Ile wapna na hektar musimy przygotować, planując odkwaszanie gleby?

Użycie wapna ma na celu:

  • odkwaszenie gleby,
  • zwiększenie poziomu wchłanialności składników odżywczych,
  • wsparcie cennych mikroorganizmów przy jednoczesnej eliminacji szkodliwych bakterii i grzybów,
  • poprawę struktury gleby,
  • zwiększenie ilości plonów.

Warto zatem wybierać wysokiej jakości składniki od zaufanych producentów. Jednak ile wapna na hektar należy użyć? To bardzo ważne, ponieważ tylko odpowiednia ilość zapewni skuteczny przebieg procesu.

  • Jeśli chcesz użyć wapna granulowanego, dostosuj jego ilość do rodzaju gleby i jej odczynu. Jeśli jest lekko kwaśna, wystarczy jedna tona na hektar. W przypadku mocnego zakwaszenia użyj trzech ton wapna na hektar.
  • Podobne zasady obowiązują w przypadku wapna rozproszonego. Gleby o wysokim poziomie zakwaszenia mogą wymagać czterech ton wapna na hektar, zaś gleby lekkie od 0,5 do 1,5 tony.

Powyższe wartości są przybliżone. Aby poprawnie przeprowadzić wapnowanie gleby, zmierz jej wskaźnik pH w laboratorium i zapoznaj się z instrukcjami producentów wapna nawozowego.

 

Źródło: artykuł partnera