Dodano: 28 grudnia 2022r.

Badania sugerują, że kobiety potrafią zidentyfikować singla po zapachu

Samotni mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, niż ci, którzy są w związkach. Ale czy ten fakt może zmienić zapach kawalera? Eksperymenty z udziałem kobiet sugerują, że tak. Naukowcy w testach ustalili, że zapach singla jest silniejszy dla kobiet, niż naturalny zapach żonatych mężczyzn, co z kolei sugeruje, że kobiety są w stanie wyczuć po zapachu, który mężczyzna jest zajęty, a który wolny. Z drugiej strony patrząc, może to pomóc samotnym mężczyznom zasygnalizować kobietom swoją dostępność.

Badania sugerują, że kobiety potrafią zidentyfikować singla po zapachu

 

Zapach ciała może sygnalizować chociażby chorobę, ale nie tylko. Psy ze swoim doskonałym zmysłem powonienia potrafią wyczuć schorzenie (więcej w tekście: Psy potrafią wyczuć malarię), ale też stres (Psy wiedzą, kiedy jesteśmy zestresowani. Potrafią to wyczuć z oddechu i potu). A co z ludzkim powonieniem?

Opierając się na wcześniejszych badaniach wskazujących, że samotni mężczyźni mają wyższy poziom testosteronu niż ich żonaci koledzy i że wyższy poziom testosteronu jest związany z silniejszym zapachem ciała, naukowcy z Macquarie University w Australii chcieli ustalić, czy aromat samotnych mężczyzn jest silniejszy dla kobiet? Czy kobiety potrafią wyczuć, którzy zalotnicy są do wzięcia, a którzy zajęci?

Wyniki i opis badań ukazał się na łamach pisma „Frontiers in Psychology” (DOI: 10.3389/fpsyg.2019.00261).

Zapach singla

Do testów naukowcy zaprosili 91 mężczyzn. Wśród nich 46 było singlami, a reszta była w związku. Każdego z nich zaopatrzyli w zwykłą białą koszulkę, którą mieli nosić przez cały dzień. Zalecono im również rezygnację z perfum tego dnia i wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń, aby t-shirt wchłonął pot, by miał silniejszy zapach. Mężczyźni dostarczyli również swoje zdjęcia.

Tak przygotowane koszulki zostały zaprezentowane 82 heteroseksualnym kobietom w wieku od 18 do 35 lat. Poproszono je o ocenę zapachu koszulki. Miały też wgląd w zdjęcie właściciela wąchanego t-shirtu. Tak jak w przypadku męskiej grupy, tak wśród kobiet połowa była samotna, a reszta w związkach. Każda kobieta miała „przyjemność” powąchać sześć różnych ubrań.

Oglądając zdjęcia mężczyzn uczestniczki oceniały ich pod kątem atrakcyjności, seksapilu, inteligencji, lojalności, życzliwości, wiarygodności, męskości oraz tego, czy wyglądali na dobrego partnera.

„Zgodnie z naszą hipotezą zapach ciała samotnych mężczyzn został oceniony jako mocniejszy, bardziej intensywny, niż zapach mężczyzn pozostających w związkach” – napisali autorzy badania w publikacji.

Co kobieta wywnioskuje z zapachu mężczyzny?

Analizując wyniki eksperymentu badacze wskazali również, że kobiety będące w związkach oceniały twarze singlów jako bardziej męskie. Z kolei im bardziej sympatyczny wydawał się kobietom męski zapach, tym częściej oceniały wygląd jego właściciela, jako korzystny.

„Z perspektywy ewolucyjnej dla kobiet może być korzystne wykrywanie sygnałów chemicznych, które kojarzą się ze związkiem i ostatecznie unikanie zalotów mężczyzn w związkach, zwłaszcza w tych, w których są dzieci, ze względu na stosunkowo ograniczone zasoby, które mogą zaoferować” – zasugerowali autorzy badań.

Jednak mocny zapach ciała niekoniecznie zwiększa szanse mężczyzny na znalezienie partnerki, ponieważ zapachy singli nie zostały ocenione jako bardziej seksowne czy atrakcyjne niż zapachy mężczyzn będących w związkach. Co ciekawe, kobiety opisywały twarze mężczyzn będących w związkach jako bardziej godnych zaufania i lojalnych niż twarze samotnych mężczyzn, chociaż samotne kobiety nie dostrzegały tych cech w żadnej z grup.

Istnieje jednak inne wyjaśnienie, znacznie mniej pociągające. Uczeni zasugerowali, że mężczyźni w związkach mają lepsze zdrowie i bardziej dbają o higienę niż samotni mężczyźni. „Dowody na to twierdzenie pochodzą z badań wykazujących, że samotni mężczyźni mają gorsze wyniki w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego niż ci pozostający w związkach, co może objawiać się gorszą higieną, a tym samym zapachem ciała” – wskazali autorzy. Na zapach ciała mogą wpływać też niektóre choroby. Dieta może również w pewnym stopniu zmienić ten aromat.

Węch jest prawdopodobnie najbardziej pomijanym naukowo ludzkim zmysłem, a jednak nasze zachowania seksualne i społeczne wydają się być ściśle z nim związane. Być może na ten stan rzeczy wpływa to, że nie jesteśmy w pełni świadomi, w jaki sposób zapach wpływa na nas. Dlatego potrzebne są kolejne badania i to na większych kohortach, aby wyjaśnić niektóre z tajników naszego zmysłu powonienia.

 

Źródło: Science Alert, fot. Pixnio