Dodano: 27 kwietnia 2022r.

Audiobooki i e-booki popularnonaukowe – przegląd bestsellerów

E-booki i audiobooki popularnonaukowe to często znakomite książki, umożliwiające poszerzenie wiedzy o świecie. Ich autorzy to wybitni naukowcy i znawcy tematu. Przeprowadzili dziesiątki badań w swej dziedzinie i na ich podstawie stworzyli wspaniałe dzieła. Dzięki tym publikacjom odbiorcy mogą dowiedzieć się więcej o kosmosie, klimacie, ekonomii czy zdrowiu. Poznaj najgorętsze bestsellery popularnonaukowe, które otwierają umysły.

Audiobooki i e-booki popularnonaukowe – przegląd bestsellerów

 

Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie – Carl Sagan

Carl Sagan był amerykańskim astronautą, planetologiem, popularyzatorem nauki i pionierem w dziedzinie egzobiologii. Międzynarodową sławę przyniosły mu publikacje oraz prowadzenie programu telewizyjnego Cosmos. Carl Sagan jest autorem wielu książek popularnonaukowych. Za Smoki Edenu otrzymał Nagrodę Pulitzera. Niemniej amatorom kosmologii szczególnie polecamy Błękitną kropkę. Człowieka i jego przyszłość w kosmosie.

Carl Sagan wydał tę książkę w 1994 roku. Mimo upływu lat jej treść nadal jest aktualna. Naukowiec opisuje konsekwencje i możliwości eksploracji naszego układu planetarnego. Alarmuje o zagrożeniach ekologicznych na Ziemi. Podkreśla potencjalne korzyści płynące z kolonizacji innych ciał niebieskich. Ten popularnonaukowy e-book to wspaniała podróż przez Układ Słoneczny.  

Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy – Nassim Nicholas Taleb

Nassim Taleb to amerykańsko-libański ekonomista, trader i eseista. Znany jest jako autor jednej z najbardziej wpływowych książek ostatnich dekad – Czarnego łabędzia. Tę książkę naukową przeczytały miliony czytelników na całym świecie. Drugą jego równie wartościową i popularną publikacją jest Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy.

Tytułowa antykruchość to pojęcie, które Taleb określił jako koncepcję. Dotyczy ona zjawisk, którym służą różnego rodzaju wstrząsy, chaos czy kryzysy. Są one nie tylko odporne na te stresory, ale dzięki nim przybierają na sile i rozwijają się. Pojęcie antykruchości autor wykorzystuje do wyjaśnienia, jak dziś postrzegać rzeczywistość i podchodzić do podejmowania decyzji. Książka jest prowokacyjna i intrygująca. To doskonała pozycja dla tych, którzy są gotowi spojrzeć na życie i świat z zupełnie nowej perspektywy.

Jeszcze krótsza historia czasu – Stephen Hawking, Leonard Mlodinow

Wśród audiobooków i e-booków popularnonaukowych nie może zabraknąć jednej z ostatnich książek Stephena Hawkinga. Naukowiec Jeszcze krótszą historię czasu wydał wspólnie z amerykańskim fizykiem i pisarzem, Leonardem Mlodinowem. Wiele osób zarzucało Hawkingowi zbytnią złożoność i trudności ze zrozumieniem pewnych zagadnień omawianych w kultowej publikacji pt. Krótka historia czasu.

Autor w Jeszcze krótszej historii czasu postanowił skorygować te błędy. Uczynił książkę popularnonaukową bardziej przystępną dla odbiorców. Fizycy dodatkowo wzbogacili jej treść o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe. Niektóre zagadnienia potraktowali bardziej szczegółowo, a część czysto technicznych zagadnień pominęli.

Krótka historia nauki – William Bynum

William Bynum stworzył ciekawą i przyjemną w odbiorze książkę popularnonaukową pt. Krótka historia nauki. W tytule niewątpliwie widać nawiązanie do Krótkiej historii czasu Hawkinga. Jednak to publikacja zupełnie inna. Autor sensownie podzielił rozdziały odpowiadające różnym dziedzinom nauki. W każdym z nich opisuje najważniejsze odkrycia naukowe, począwszy od starożytności, a skończywszy na czasach współczesnych.

Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy – Bill Gates

Katastrofa klimatyczna zbliża się ogromnymi krokami. Organizacje ekologiczne alarmują społeczeństwo i lobbują korporacje w celu minimalizowania działań szkodzących środowisku. Bill Gates, jako miliarder i filantrop, od lat istotnie angażuje się w projekty dotyczące zmian klimatycznych. Wielokrotnie nawoływał rządy i sektor prywatny do inwestowania w badania i rozwój rozwiązań do produkcji czystszej i tańszej energii.

Bill Gates uważa, że zmiany klimatyczne i globalny dostęp do energii są ściśle ze sobą powiązane. W swojej książce Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej... autor odpowiada na kluczowe pytanie XXI wieku: Jak zredukować emisję gazów cieplarnianych do zera? Gates prezentuje szczegółowy i racjonalny plan działania. Wskazuje technologie, które już dziś pomagają ograniczać emisję gazów, i wyjaśnia, jak uczynić je jeszcze bardziej efektywnymi. Ta arcyciekawa i niezwykle ważna książka dostępna jest również w wersji popularnonaukowego audiobooka w księgarni internetowej Virtualo.  

Dlaczego śpimy? – Matthew Walker

Matthew Walker to amerykański neurolog i psycholog. W swych badaniach skupia się na temacie wpływu snu na zdrowie człowieka. Jego pierwsza popularnonaukowa książka Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych stała się międzynarodowym bestsellerem. Walker omawia wiele teoretycznych aspektów, dzięki którym odbiorcy są w stanie lepiej zrozumieć wartość snu.

Jaki wpływ na sen mają alkohol i kofeina? Czym jest faza REM? Czy popularne wspomagacze snu są zdrowe? Skąd się bierze bezsenność? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w publikacji Dlaczego śpimy? Sen odpowiada za nasze dobre samopoczucie i długowieczność. Dzięki wysokiej jakości snu poprawiają się nasze zdolności zapamiętywania, uczenia się i podejmowania logicznych decyzji. Wysypianie się ma również istotny wpływ na metabolizm, apetyt, odporność czy emocje. Dzięki wiedzy, którą przekazuje Matthew Walker, można wnieść swoje życie na wyższy poziom.

Popularnonaukowe e-booki i audiobooki to pozycje, które pomagają spojrzeć na różne dziedziny życia z odmiennej perspektywy. Autorzy tych książek wyjaśniają tajniki rozmaitych nauk, dzięki którym odbiorcy zaczynają funkcjonować na co dzień bardziej jakościowo. Nierzadko są to publikacje przełomowe w ich życiu. W tej kwestii może zaciekawić Cię również artykuł na blogu Virtualo.pl: Popularni autorzy poradników – w czym tkwi ich fenomen i co warto obecnie przeczytać.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay