Dodano: 08 wrzesień 2021r.

Audiobooki historyczne. Kilka propozycji na początek

Powieści historyczne, monogamie, biografie i opracowania - to tylko niektóre z gatunków oferowanych przez szeroko pojętą literaturę historyczną. Nie tylko dają okazję do tego, by oczami wyobraźni przenieść się do dawnych czasów, ale przy okazji podnieść poziom wiedzy na temat dziejów Polski, Europy lub każdego innego zakątka świata. Nie powinno więc dziwić, że od lat cieszą się one ogromną popularnością wśród czytelników. Jeśli do tej pory nie mieliście jeszcze styczności z książkami historycznymi, przygotowaliśmy dla was kilka propozycji.

Audiobooki historyczne. Kilka propozycji na początek

 

Audiobooki historyczne - najciekawsze opowieści do słuchania: dzieła Pawła Jasienicy

Twórczość Pawła Jasienicy to niekwestionowana klasyka polskiej literatury historycznej. Autor jest szczególny znany z monumentalnego opracowania "Polska Piastów", które od lat uchodzi za jedno z najbardziej szczegółowych i zarazem najprzystępniejszych źródeł wiedzy na temat dziejów naszego kraju w okresie panowania pierwszej dynastii. Dużym uznaniem cieszą się także inne dzieła Jasienicy - zwłaszcza "Polska Jagiellonów" oraz "Rzeczpospolita Obojga Narodów". Jeżeli więc nie znacie jeszcze książek mistrza polskiej literatury historycznej - najwyższa pora nadrobić zaległości. Tym bardziej, że dzięki audiobookom możecie zapoznać się z nimi na przykład prowadząc auto czy sprzątając.

Szczegółowo omówione dzieje sztuki - Gawędy o sztuce Bożeny Fabiani

Bożena Fabiani to autorka znana z pisanych bardzo przystępnym stylem książek poruszających tematykę historii sztuki. Jej chyba najważniejszym dziełem jest cykl "Gawędy o sztuce", w którym porusza tematykę poszczególnych okresów historycznych, a także rodzajów sztuki - na przykład sakralnej. Każdy audiobook o historii od Bożeny Fabiani sprawi, że nie tylko miło spędzicie czas, ale też nadrobicie braki w wiedzy z zakresu sztuki i zadbacie o swoją erudycję.

Powieści historyczne - historia Polski dla wymagających do słuchania: opracowania Jana Tomasza Grossa

Jan Tomasz Groos to bez wątpienia najbardziej kontrowersyjna postać w tym gronie. Przez jednych uznawany jest za demaskatora odkrywającego niewygodne karty polskich dziejów, dla innych jest tym, który "kala własne gniazdo". Jakie stanowisko w toczącej się od lat dyskusji na temat twórczości Grossa zajmujecie wy? Własne zdanie pozwoli wyrobić sobie audiobook historyczny dotyczący ponurego okresu hitlerowskiej okupacji.

Audiobook historyczny - dla czytelników lubiących słuchać o przeszłości kraju: Seria Odrodzone królestwo Elżbiety Cherezińskiej

Teraz dla odmiany proponujemy wam nieco lżejszy kaliber. Powieści Elżbiety Cherezińskiej są cenione przez czytelników za niepowtarzalny klimat oraz szczegółowe oddanie realiów dawnych epok. Szczególną popularnością cieszy się pięciotomowa saga "Odrodzone królestwo". Jej akcja dzieje się w odrodzonej po rozbiciu dzielnicowym Polsce.

Historia do słuchania - audiobooki do pobrania: Maluchem do raju Kunickiego i Ławeckiego

Po książkach osadzonych w średniowieczu, pora na coś zdecydowanie bliższego naszym czasom. "Maluchem do raju" autorstwa Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników motoryzacji minionej epoki oraz tematyki życia codziennego w PRL-u. Nie tylko omawia historię kultowego już dziś modelu, ale też opisuje, jak w tych trudnych warunkach radziło sobie polskie społeczeństwo. 

Powieści historyczne - audiobooki o historii świata: Czas przed śmiercią Jespera Bugge Kolda

Jesper Bugge Kold to duński autor, który sławę na całym świecie zdobył dzięki serii "Czas przed śmiercią", osadzonej w końcowym okresie II wojny światowej. Opowieść opowiedziana ustami radzieckiego żołnierza, który nie może pogodzić się z brutalnością swoich rodaków, dostrzegającego różnice między wojenną rzeczywistością Rosji, a życiem w Danii i Niemczech. Nie zabrakło też wątku miłosnego. 

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay