Dodano: 19 lutego 2018r.

Archeologiczna niespodzianka odkryta pod grobowcem biblijnego proroka

W okolicach ruin grobowca proroka Jonasza archeolodzy natrafili na inskrypcje opisujące rząd asyryjskiego króla o imieniu Asarhaddon. Po kilku latach obecności na tych terenach ekstremistów z tzw. Państwa Islamskiego badacze nie spodziewali się znaleźć ocalałych, wcześniej nieznanych inskrypcji. Według badaczy znalezisko ma ponad 2700 lat.

Grobowiec proroka Jonasza

 

W czterech tunelach pod zniszczonym grobowcem biblijnego proroka Jonasza archeolodzy odkryli siedem inskrypcji. Grobowiec znajdował się tuż obok miasta Mosul w północnym Iraku, w ruinach starożytnej Niniwy. Tunele zostały wykopane przez szabrowników z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), które okupowało te tereny od 2014 do 2017 roku.

W czasie, gdy miasto znajdowało się pod kontrolą ekstremistów, doszło do wielu zbrodni na mniejszościach religijnych i etnicznych zamieszkujących Mosul. Członkowie ISIS grabili co się da, a część zabytków pokazowo zniszczyli – m.in. starożytny księgozbiór z miejscowej biblioteki, liczne monumenty i posągi. Wysadzili w powietrze także świątynię, w której znajdował się grobowiec proroka Jonasza.

Jednak przed zburzeniem świątyni, ekstremiści kopali w świątyni i w jej okolicach w poszukiwaniu skarbów – ocenił Ali Y. Al-Juboori, dyrektor Centrum Studiów Asyryjskich na Uniwersytecie w Mosulu.

Przekład jednej z odkrytych właśnie inskrypcji brzmi: „Pałac Asarhaddona, potężnego króla, władcy świata, króla Asyrii, zarządcy Babilonu, króla Sumeru i Akadu, króla królów niższego Egiptu, górnego Egiptu i Kusz”. Inskrypcja mówi także, że Asarhaddon pokonał władców Kush i wybrał nowych władców, by rządzili Egiptem. Asarhaddon panował w latach 680-669 p.n.e.

Inna inskrypcja mówi, że “Asarhaddon odtworzył świątynię boga Aszur (bóg wojny, słońca oraz stwórca świata wg. mitologii asyryjskiej), odbudował starożytne miasta Babilonu i odnowił posągi wielkich bogów”. Napisy mówią także o historii rodziny Asarhaddona. Można z nich wyczytać, że jest on “synem Sennacheryba (panował w latach 704-681 p.n.e.) i potomkiem Sargona II (panował w latach 721-705 p.n.e.), który był także królem świata i królem Asyrii”.

Archeolodzy z profesorem Al-Juboori na czele, prowadzili badania w świątyni w latach 1987-1992. Ich prace przerwane zostały przez wojnę i przez lata były niemożliwe.

Podczas poprzednich prac Al-Juboori wraz z zespołem archeologów znalazł kilka inskrypcji w pobliżu grobowca Jonasza. Jedna z nich została napisana na gliniastym przedmiocie w kształcie graniastosłupa i omawia liczne podboje militarne Asarhaddona. Mówi ona, że „Asarhaddona jest tym, który kroczy po karkach mieszkańców Cylicji” (Cylicja to historyczna kraina obecnie znajdująca się na terenach Turcji).

"Otoczyłem, podbiłem, splądrowałem, zburzyłem, zniszczyłem i podpaliłem ogniem dwadzieścia jeden ich miast wraz z małymi miastami w ich okolicach” – głosi inskrypcja, która cytuje zapewne słowa samego Asarhaddona.

Napis mówią także podbój Sydonu (kraina znajdująca się we współczesnym Libanie), twierdząc, że „armia Esarhaddona zburzyła mury miasta i wrzuciła je do Morza Śródziemnego”.

 

Źródło: LiveScience, fot. LiveScience/ Eleanor Robson