Przejdź do treści

Co to jest falownik jak działa?

Spis treści

Co to jest falownik i jak działa? Falownik za pomocą specjalnych magnesów szybko zmienia kierunek prądu. Zasada działania przypomina dzwonek do drzwi. Po naciśnięciu przycisku działasz na sprężynę, która daje sygnał do zmiany mocy i przepływu energii elektrycznej. Po zwolnieniu wszystko wraca do swojej pierwotnej pozycji. Falownik to uniwersalne urządzenie, które pozwala na płynniejszą i wydajniejszą pracę urządzeń domowych, przemysłowych i innych. Przy wyborze i użytkowaniu urządzenia musisz kierować się zaleceniami, które ułatwią proces.

 

Falownik jak działa?

Jednym z najważniejszych osiągnięć nauki w XIX wieku było wprowadzenie elektryczności. Dzięki temu masz możliwość wykonania dowolnej pracy po zachodzie słońca, co wcześniej było niemożliwe. Obecnie istnieją dwa rodzaje prądu: stały i przemienny, ale specjaliści zawsze byli zainteresowani możliwością zamiany jednego na inny, co doprowadziło do pojawienia się falownika. Warto zauważyć, że wiele urządzeń przeznaczonych do pracy z prądem przemiennym emituje prąd stały. Prowadzi to do tego, że podczas uruchamiania takiego urządzenia będziesz potrzebować dodatkowego urządzenia do konwersji prądu stałego na prąd przemienny, czyli falownika.

Podstawowe informacje o falowniku

Największe odkrycie Nikoli Tesli jest dziś używane przez ludzkość na całym świecie. Większość opraw w twoim domu jest zaprojektowana do zasilania prądem stałym, ale prąd zmienny pochodzi z gniazdek. Dlatego prawie zawsze wymagane jest specjalne urządzenie lub prostownik, który przekształci prąd przemienny w prąd stały. Falownik spełnia dokładnie odwrotną funkcję.

Zobacz także: https://ekohub.pl/inwerter-solarny

Możesz rozważyć jego pracę na przykładzie konwencjonalnej latarki. Urządzenie jest małe i zasilane z wbudowanej baterii, która staje się stałym źródłem prądu. Jeśli zdejmiesz go z oprawy, odwrócisz go drugim słupkiem i ponownie zainstalujesz, nie będzie zauważalnej różnicy w działaniu ani w jakości oświetlenia. Jednak prąd będzie płynął inaczej. Proces ten można porównać do konwertera mechanicznego, w którym ludzkie ręce obracają baterię z prędkością 50-60 razy na sekundę. Przełączniki magnetyczne służą do ciągłej zmiany kierunku ruchu elektronów. Jednak ten projekt dotyczy tylko urządzeń typu mechanicznego.

Rodzaje falowników

Elektroniczne falowniki płynnie zmieniają kierunek, eliminując nagłe spadki napięcia. Drugi typ jest uważany za preferowaną opcję, ponieważ stałe skoki napięcia negatywnie wpływają na działanie niektórych urządzeń elektrycznych. Konstrukcja takich falowników jest wyposażona w specjalne cewki i kondensatory. Części te osłabiają przepływ energii na wlocie i wylocie, tworząc w ten sposób płynne zasilanie urządzeń elektrycznych.

W niektórych przypadkach falowniki są używane do transformatorów w celu konwersji źródła prądu przemiennego na wyższą lub niższą częstotliwość, w zależności od twoich potrzeb. Należy zauważyć, że moc wyjściowa jest zawsze mniejsza niż moc wejściowa. Jest to konieczne do normalnego funkcjonowania urządzeń. Żaden transformator lub falownik nie może wytworzyć więcej energii niż zużywa, ponieważ część z niej jest tracona.

Jak poprawnie obliczyć falownik słoneczny?

Systemy słoneczne na całym świecie rozwijają się w niesamowitym tempie. Sercem systemu energii słonecznej jest falownik słoneczny, którego zadaniem jest przekształcenie stałego rodzaju prądu w zmienny. Prąd stały generowany przez instalację fotowoltaiczną może być używany bez konwersji, jednak w praktyce większość urządzeń elektrycznych i scentralizowana sieć elektryczna wykorzystuje prąd przemienny. Dlatego falownik solarny jest praktycznie niezastąpiony.

Wybór falownika należy rozpocząć od określenia rodzaju instalacji fotowoltaicznej: podłączona do sieci, samodzielna, hybrydowa. Każdy z wymienionych systemów ma swoją własną charakterystykę, dla której odpowiedni jest tylko specjalny falownik. Kolejnym krokiem jest określenie mocy paneli słonecznych, miejsca i sposobu ich montażu. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze falownika jest niespójność prądu paneli słonecznych związana z:

  • Montaż części paneli słonecznych pod innym kątem
  • Instalacja paneli słonecznych w różnych miejscach o różnych orientacjach na południe
  • Problem okresowego (dziennego) zacienienia paneli.

Wszystkie te czynniki wpływają na wybór konkretnego modelu falownika, na przykład falownika z dwoma sterownikami lub kilku oddzielnych falowników w instalacji.

Źródło: artykuł sponsorowany

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Fotowoltaika w 2024 – czy to się opłaca? Przegląd kosztów i korzyści

Odnawialne źródło energii, które produkuje czystą energię i pochłania CO2 z atmosfery

16 organoidów mózgu połączonych w biokomputer

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły