Przejdź do treści

Ciri czy Boruta? Kolejny etap głosowania na nazwę dla polskiej planety

Spis treści

Do końca października można głosowa na nazwę planety BD+14 4559 b i jej gwiazdy odkrytej przez polskich astronomów z Centrum Astronomii UMK. To część konkursu organizowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Wśród finałowych propozycji wyłonionych wcześniej przez Polaków znalazły się m.in. Geralt i Ciri czy Twardowski i Boruta.

Konkurs organizowany jest z okazji obchodów 100-lecia istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W ramach konkursu każdy kraj otrzymał możliwość nazwania w głosowaniu internetowym planety i jej gwiazdy. Układ pozasłoneczny, który przypadł Polsce to BD+14 4559 b i jej gwiazda.

Planetę BD+14 4599 b w 2009 roku odkrył zespół polskich astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Pozostali członkowie zespołu, który dokonał odkrycia to: Grzegorz Nowak, Monika Adamów oraz prof. Aleksander Wolszczan.

Planeta została odkryta metodą prędkości radialnych. Ma masę 1,04 masy Jowisza i promień 1,23 promienia Jowisza. Orbituje wokół swojej gwiazdy w odległości 0,78 jednostki astronomicznej i okrąża ją co 269 dni ziemskich. Sama gwiazda jest mniejsza i chłodniejsza od Słońca.

Układ położony jest w odległości 161 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Pegaza. Jak dotąd w układzie tym potwierdzono istnienie jednej planety, ale są przesłanki, że może tam znajdować się jeszcze jeden świat.

Wstępny etap konkursu IAU100 NameExoWorlds zakończy się w lipcu. Polacy wysłali łącznie ponad 2800 propozycji, z których krajowy komitet wybrał siedem par nazw do konkursu finałowego. Głosowanie potrwa do końca października.

– Jednym z elementów inicjatywy pod nazwą „100 lat pod wspólnym niebem” jest konkurs na nazwy planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds – wyjaśnił podczas konferencji w Olsztynie krajowy koordynator IAU ds. popularyzacji, dr Krzysztof Czart. – Cieszy nas spore zainteresowanie konkursem. 2800 par nazw to sporo, jak na etap, w którym trzeb było je wymyślić i dołączyć uzasadnienie. Nazwy, które napływały miały bardzo szeroki przekrój tematyczny. Mamy wśród nich bohaterów popularnego cyklu literatury fantastycznej oraz fantastyczno-naukowej, nawiązania do mitologii słowiańskiej, imiona z legend o początkach państwa polskiego, czy nawiązania do polskiego wybrzeża Bałtyku – dodał.

Poniżej nazwy zaproponowane przez Polaków, z których będzie można wybrać ostateczną nazwę dla gwiazdy i jej planety. W zestawieniu pierwsza nazwa dotyczy gwiazdy, druga planety.

  • Geralt i Ciri – to postacie z popularnego cyklu książę Andrzeja Sapkowskiego,
  • Jantar i Wolin – to nazwy związane z polskim wybrzeżem Bałtyku,
  • Piast i Lech – postaci z legend o początkach państwa polskiego,
  • Polon i Rad – ta propozycja odnosi się do nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marie Curie Skłodowską,
  • Solaris i Pirx – Solaris to tytuł chyba najbardziej znanej powieści Stanisława Lema, z kolei Pirsk to bohater z książek polskiego pisarza,
  • Swarog i Weles – to słowiańskie bóstwa. Swarog w mitologii słowiańskiej był bogiem nieba, ognia i kowalstwa a Weles był jednym z jego synów, podziemnym bogiem magii i sztuki,
  • Twardowski i Boruta – ta propozycja nawiązuje do postaci z baśń i legend.

Głosować można na stronie konkursu IAU100 NameExoWorlds. Wyniki głosowania poznamy w grudniu.

Źródło: PAP, IAU100 NameExoWorlds, fot. iau100.pl

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Miecz wikinga znaleziony przypadkowo w Wiśle we Włocławku

Ogłoszono laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Od Kopernika do inflacji kosmicznej

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły