Kiedy dni robią się coraz krótsze i zmniejsza się ochota na wszelkie aktywności, częściej sięgamy po niezdrowe i ciężkostrawne jedzenie. Możesz poczuć się niekomfortowo po świątecznej uczcie, jedzeniu na wynos, posiłku typu fast food czy daniu, które przygotujesz w domu. Co robić, gdy Twój brzuch stanie się ociężały i wypełnią go gazy?
Idź na spacer
Po zjedzeniu obfitego posiłku przychodzi ochota na relaks i drzemkę. Chociaż brzmi to świetnie, to może skończyć się wydłużeniem procesu trawienia i opóźnionym pasażem pokarmu przez jelita. Zamiast leniuchowania wybierz lekką aktywność fizyczną. Już 30-minutowy spacer pozwala na pobudzenie krążenia i przyspieszenie trawienia. Może to pomóc w zapobieganiu wzdęciom i uczuciu pełności w jamie brzusznej. Inną aktywnością, którą możesz wybrać, jest jazda na rowerze. Pamiętaj, żeby aktywność miała lekką intensywność. Cięższe treningi zarezerwuj na okres po kilku godzinach od ciężkostrawnego posiłku.
Wypij ziołową herbatę
Do ciężkostrawnego posiłku zamiast słodkich i gazowanych napojów, wybierz ziołowe napary, które mogą złagodzić dokuczliwe objawy.
- Herbata imbirowa – do jej przyrządzenia wykorzystuje się korzeń imbiru. Może zmniejszać wzdęcia, gazy, skurcze i niestrawność oraz regulować pracę jelit.
- Mięta pieprzowa – może mieć działanie wiatropędne i przeciwskurczowe na przewód pokarmowy.
- Koper włoski – zmniejsza skurcze jelit i ma działanie wiatropędne.
- Rumianek – może rozluźniać mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, poprawiać trawienie i niwelować wzdęcia. [1], [2]
Masuj brzuch
Masowanie brzucha może pomóc w przesunięciu uporczywych gazów. Masaż brzucha zacznij od prawej strony brzucha w dole. Wykonuj koliste ruchy o umiarkowanej intensywności. Przesuwaj dłonie ku górze w kierunku żeber, następnie lewo i przejdź w dół aż do lewego dołu biodrowego i do pępka. Powtórz te czynności kilka razy. Kierunek masażu brzucha i początek w prawym dole biodrowym jest ważny, ponieważ w tym kierunku przebiega naturalna perystaltyka jelit.
Pij wodę
Po dużym i ciężkostrawnym posiłku zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmowane płyny mogą pomóc w trawieniu pokarmów i w jego pasażu przez jelita. Właściwe nawodnienie zapobiega zaparciom, a regularne wypróżnienia chronią przed nadmiarem gazów w jelitach i wzdęciami. Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, możesz dodać do niej cytrynę, pomarańczę lub inne owoce. Unikaj napojów słodzonych i gazowanych.
Sięgnij po lek na wzdęcia
Tabletki na wzdęcia zawierające symetykon mogą przynieść szybką ulgę od uciążliwych efektów przejedzenia ciężkostrawnymi pokarmami, które doprowadzają do gromadzenia gazów w jelitach. Symetykon jest lekiem dostępnym bez recepty. Ma postać małych kapsułek, które można przyjmować w razie potrzeby nawet kilka razy w ciągu dnia. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa w jego świetle. W jelitach działa jak środek powierzchniowo czynny – rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze cząstki. Dzięki temu są one łatwiej usuwane poprzez wiatry lub odbijanie. [3]
Unikanie przejedzenia i spożywania ciężkostrawnych pokarmów o potencjale gazotwórczym to najlepsze remedium na zapobieganie nieprzyjemnym dolegliwościom związanym ze wzdęciami. Jeśli problem wzdęć i gazów jest dla Ciebie wyjątkowo uciążliwy i często nawraca, skonsultuj to z lekarzem pierwszego kontaktu.
Bibliografia
[1] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
[2] M. N. Bodagh, I. Maleki, i A. Hekmatdoost, „Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials”, Food Science & Nutrition, t. 7, nr 1, s. 96, lis. 2018, doi: 10.1002/fsn3.807.
[3] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 2 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/
Źródło: materiał pertnera