Przejdź do treści

Chiny rozpoczęły prace nad odwiertem głębokim na ponad 10 km

Spis treści

Na pustyni Takla Makan chińscy inżynierowie rozpoczęli wiercenie otworu, który docelowo ma osiągnąć głębokość ponad 10 kilometrów. Naukowcy z Państwa Środka podkreślają, że będzie to bezprecedensowa okazja do badania obszarów planety położonych głęboko pod powierzchnią. Jeśli plany zostaną zrealizowane, będzie to drugi co do głębokości odwiert w historii górnictwa.

Tego typu otwory służą zazwyczaj przede wszystkim celom badawczym. W tym przypadku odwiert jest prowadzony w bogatym w ropę regionie, zatem władze w Pekinie mają zapewne nadzieję na znalezienie złóż ropy i gazu.

Chiny wiercą dziurę na ponad 10 kilometrów

Nie zawsze tego typu projekty się udają. Przykładem spektakularnej porażki jest chociażby odwiert, który planowany był w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Niestety jego twórcom nie udało się zbytnio rozpędzić z prowadzonymi pracami. Udało im się bowiem osiągnąć jedynie 183 metry poniżej poziomu morza, co nie jest spektakularnym osiągnięciem. Przebito się jedynie przez 13 metrów bazaltu w górnej warstwie skorupy oceanicznej. Dalsze zaś prace skutecznie powstrzymały problemy finansowe oraz niekompetencja w zarządzaniu. Projekt ostatecznie zamknięto.

Już na samym starcie plany chińskich naukowców są znacznie ambitniejsze. Od razu założono, że możliwe będzie dowiercenie się na głębokość ponad 10 000 metrów! W ten sposób Chińczycy przebijając się aż przez 10 różnych warstw skał zamierzają dotrzeć do tych pamiętających jeszcze kredę. Oznacza to, że jeżeli by im się to udało, uzyskaliby możliwość zbadania skał sprzed 145 milionów lat. Jednakże oprócz walorów naukowych projekt ten będzie miał też wymiar praktyczny. Można będzie bowiem dzięki niemu zapoznać się z obecnymi na tych głębokościach zasobami mineralnymi oraz spróbować ocenić np. ryzyko występowania trzęsień ziemi.

Supergłęboki Odwiert Kolski

Chociaż wspomniane 10 000 metrów naprawdę brzmi imponująco, to jednak nie jest to wciąż rekordowa głębokość, jaką w ten sposób kiedykolwiek osiągnięto. Rekordu tego wciąż nikomu nie udało się pobić, a ustanowili go inżynierowie jeszcze ze Związku Radzieckiego. Na Półwyspie Kolskim został wykonany odwiert, który znany jest obecnie jako Supergłęboki Odwiert Kolski. Jego realizację rozpoczęto 24 kwietnia 1970 roku. Pogłębiano go aż do upadku ZSRR, a nawet jeszcze na początku istnienia Federacji Rosyjskiej, osiągając ostatecznie aż 11 034 metry poniżej poziomu morza (łączna głębokość odwiertu to 12 262 metry).

Ale i w przypadku Supergłębokiego Odwiertu Kolskiego nie obyło się bez niespodzianek. Przede wszystkim natrafiono na wodę w miejscu, w którym się jej nie spodziewano. Co ciekawe, jeszcze zanim zaczęto realizować ten projekt, świat nauki w ogóle nie przewidywał, że na takich głębokościach w ogóle pomiędzy skałami może występować woda.

Natrafiano również na zupełnie inne warstwy skał, niż te, których obecność przewidywano. I tak np. pod warstwą granitu spodziewano się bazaltu, natomiast w rzeczywistości poniżej skał typu magmowego natrafiono na te typu metamorficznego. Z drugiej strony pomogło to potwierdzić niektóre teorie, do których wcześniej naukowcy dopiero zaczynali się przekonywać. Jak zatem wyraźnie widać, również chińscy inżynierowie powinni być przygotowani na liczne niespodzianki.

Źródło: IFLScience, fot. Pixabay

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Ślady po kefirze na chińskich mumiach sprzed ponad trzech tys. lat

Największe chińskie miasta zapadają się

Podziemne laboratorium w Chinach dołącza do polowania na ciemną materię

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły