Przejdź do treści

Chiny pokazały nagranie z lądowania na niewidocznej stronie Księżyca

Spis treści

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała nagranie z lądowania misji Chang'e 4 na niewidocznej stronie Księżyca. Lądowanie miało miejsce 3 stycznia.

Czarno-biały materiał filmowy zaczyna się od widoku księżycowego krajobrazu na tle czerni kosmosu. Po około minucie kamera obraca się w dół pokazując dziesiątki małych kraterów na powierzchni Księżyca. Cała nagranie trwa niecałe trzy minuty i kończy się obrazami, na których widać tumany kurzu wyrzucane spod osiadającego lądownika.

Jednostka musiała wykonać lądowanie autonomicznie, ponieważ bezpośrednia komunikacja z drugiej strony Księżyca z Ziemią jest niemożliwa. Chiny rozwiązały ten problem za pomocą satelity Queqiao, który jeszcze przed startem misji został wysłany na orbitę Księżyca.

Lądownik wraz z łazikiem Jadeitowy Króli 2 wylądował 3 stycznia w kraterze Von Kármána. Krater jest częścią struktury o nazwie Basen Biegun Południowy – Aitken, jednej z największych znanych struktur uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym i najstarszej na Księżycu.

CNSA wysłała na Księżyc osiem instrumentów naukowych do badania struktury i składu mineralnego powierzchni niewidocznej z Ziemi części Srebrnego Globu. Badania powinny rzucić nieco więcej światła na historię Księżyca. Naukowcy uważają, że miejsce lądowania – struktura o średnicy 2500 kilometrów i głębokości 13 kilometrów – to kluczowy obszar, który może dać odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących wczesnej historii naszego naturalnego satelity, w tym jego wewnętrznej struktury i ewolucji termicznej.

Chińska misja wykona także obserwacje głębokiego kosmosu z niewidocznej strony Księżyca, gdzie nie ma spowodowanych działalnością człowieka zakłóceń radiowych. Pomoże to badaczom dowiedzieć się więcej o początkach Układu Słonecznego, a nawet o narodzinach pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

Chang'e 4 przeprowadzi również eksperyment biologiczny. Na pokładzie lądownika naukowcy umieścili małą puszkę zawierającą jaja jedwabników oraz ziemniaki. Z jaj wylęgną się jedwabniki, które będą wytwarzać dwutlenek węgla, podczas gdy ziemniaki będą emitować tlen poprzez fotosyntezę. Razem mają stworzyć prosty ekosystem na powierzchni Księżyca. Celem tego doświadczenia jest udokumentowanie, w jaki sposób organizmy te będą rozwijać się w księżycowym środowisku o niskiej grawitacji.

CNSA opublikowała także panoramiczne zdjęcie 360 stopni z lądownika (przedstawione poniżej) pokazujące Jadeitowego Królika 2 w krajobrazie księżycowym. Na fotografii widać usiany kraterami teren wokół lądownika. Nierówności terenu mogą być wyzwaniem dla łazika.

Łazik ma sześć kół, co pozwala mu kontynuować pracę, nawet jeśli jedno koło zawiedzie. Może poruszać się z maksymalną prędkość 200 metrów na godzinę. Może także wspiąć się na wzgórze o nachyleniu 20 stopni oraz pokonać przeszkodę o wysokości do 20 centymetrów.

Program kosmiczny Chang'e wziął swoją nazwę od chińskiej bogini Księżyca. Obecnie powierzchnię Srebrnego Globu eksploruje już czwarta sonda tego programu. Poprzednia miała miejsce w 2013 roku i również eksplorowała powierzchnię Księżyca za pomocą łazika. W tym roku ma polecieć kolejna – Chang’e-5, która ma powrócić na Ziemię z próbkami gruntu naszego naturalnego satelity.

Źródło: Live Science, fot. CNSA

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Skąd wziął się Księżyc? Astronomowie zaproponowali alternatywną koncepcję

Ziemia

Ziemia będzie miała nowy mini-księżyc, ale tylko przez dwa miesiące

Powierzchnia Księżyca był niegdyś pokryta oceanem płynnych skał

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły