Przejdź do treści

Chiny chcą uprawiać ziemniaki na Księżycu

Spis treści

Jak donoszą chińskie media, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) w ramach przyszłorocznej misji na Księżyc, zamierza sprawdzić, czy na powierzchni Srebrnego Globu wyrosną ziemniaki. To pierwszy tego typu projekt w historii.

Chiny ujawniły swoje plany na konferencji Global Space Exploration Conference (GLEX 2017), która miała miejsce w tym tygodniu w Pekinie. Zgodnie z nimi, chińska misja kosmiczna zamierza na powierzchni Księżyca sprawdzić, czy wyrosną tam ziemniaki. Na konferencji ogłoszono ponad 200 różnych doświadczeń, które mają zostać przeprowadzone podczas chińskich misji kosmicznych. We wszystkie projekty zaangażowani są naukowcy i badacze z 28 chińskich instytucji naukowych.

Lądowanie na Księżycu jest elementem chińskiego programu badań Księżyca Chang’e, który Państwo Środka ogłosiło w 2003 roku. W 2007 i w 2010 roku Chiny umieściły na orbicie naszego naturalnego satelity dwa orbitery (sonda Chang’e-2 poleciała następnie w kierunku planetoidy Toutatis).  W 2013 roku na powierzchni Księżyca osiadł Jadeitowy Królik – Yutu – łazik księżycowy, który pracował do 2014 roku i wykonał szereg cennych badań.

W tym roku na Księżyc ma zostać wysłany Chang’e-5, a w 2018 roku poleci Chang’e-4, który ma dokonać pierwszego lądowania po ciemnej stronie Księżyca. Kosmiczne plany Państwa Środka zakładają jeszcze, że do 2036 roku na powierzchni Srebrnego Globu stanie pierwszy chiński astronauta.

Ale skupmy się na misji Chang’e-4, bo to na jej pokładzie na powierzchnię Srebrnego Globu ma polecieć mała maszyna, zamknięty ekosystem, w którym mają rosnąć ziemniaki. To urządzenie w kształcie cylindra o wymiarach 18 x 16 centymetrów. Oprócz ziemniaków wewnątrz zamkniętego ekosystemu będą znajdować się jaja jedwabników.

– Z jaj wylęgną się jedwabniki, które mogą wytwarzać dwutlenek węgla, podczas gdy ziemniaki będą emitować tlen poprzez fotosyntezę. Razem mogą stworzyć prosty ekosystem na powierzchni Księżyca – powiedział koordynujący prace naukowców Zhang Yuanxun.

ekosystem

Ponieważ temperatura na Księżycu może się wahać między -170 st. Celsjusza a 100 st. C., cylinder, w którym znajdzie się ekosystem będzie musiał spełnić odpowiednie warunki, by utrzymać rośliny i owady w umiarkowanej temperaturze. Wewnątrz urządzenia zostanie zainstalowane także sztuczne światło potrzebne do fotosyntezy, które będzie zasilała bateria. Całością mają zarządzać z Ziemi naukowcy z Chongqing University.

Celem jest określenie, czy ziemniaki mogą rosnąć na Księżycu i czy owady mogą przetrwać w tych trudnych warunkach. Jeśli eksperyment się powiedzie, będzie to duży krok w kierunku stworzenia w pełni funkcjonalnej bazy na Marsie.

Żaden kraj nie próbował wcześniej czegoś takiego. Co prawda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronauci uprawiają wiele roślin, ale nigdy nie próbowano tego na powierzchni Księżyca.

Ziemniaki są bardzo wytrzymałą rośliną i z tego powodu były już przedmiotem badań sektora kosmicznego. Peruwiańscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie, z którego wynika, że ziemniaki z powodzeniem można będzie uprawiać na Marsie. Badania te zainteresowały pracowników NASA z Centrum Badawczego im. Josepha Amesa, którzy szukali roślin jadalnych nadających się do uprawy w marsjańskich warunkach. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Na Marsie można uprawiać ziemniaki. Badacze potwierdzają.

 

Źródło: China Plus, iflscience.com, fot. China Plus, NASA

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Kolejne opóźnienia w programie Artemis

Próbki z niewidocznej strony Księżyca ujawniają starożytną aktywność wulkaniczną

woda na Marsie

Na Marsie istniał w przeszłości ogromny ocean? Chińczycy pokazali potencjalne dowody

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły