Przejdź do treści

Chińska sonda wylądowała po niewidocznej stronie Księżyca

Spis treści

Sonda Chang’e-4 należąca do Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. To pierwsze lądowanie w historii w tej części Srebrnego Globu.

Bezzałogowy łazik, jako pierwszy pojazd w historii osiadł po niewidocznej stronie Księżyca. Łazik wylądował o godz. 3.26 czasu polskiego w kraterze Von Kármána i przesłał pierwsze zdjęcie.

Krater jest częścią struktury o nazwie Basen Biegun Południowy – Aitken, jednej z największych znanych struktur uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym i najstarszej na Księżycu. Badacze uważają, że ta struktura o średnicy 2500 kilometrów i głębokości 13 kilometrów, to kluczowy obszar, który może dać odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących wczesnej historii Księżyca, w tym jego wewnętrznej struktury i ewolucji termicznej.

 

Komunikacja z łazikiem jest możliwa za pośrednictwem satelity Queqiao, który orbituje wokół Księżyca. Ponieważ Chang'e-4 nigdy nie znajdzie się w bezpośredniej linii wzroku z Ziemią, przekaźnik satelitarny jest niezbędny do komunikacji.

Chang'e 4 w nadchodzących miesiącach wykona różnorodne prace badawcze, które potencjalnie mogą pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu struktury, formacji i ewolucji naturalnego satelity Ziemi. A im więcej wiemy o Księżycu, tym więcej możemy się dowiedzieć o historii naszej planety i całego Układu Słonecznego. Sonda eksploracyjna może zwrócić cały szereg cennych danych z badań geologicznych powierzchni wokół basenu bieguna południowego Aitken, części Księżyca, o której obecnie niewiele wiemy.

Fot. China National Space Administration/Xinhua News Agenc

Lądownik powinien również być w stanie dokonać użytecznych obserwacji głębokiej przestrzeni. Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca jest wolna od szumu z naszej planety, który skutecznie zagłusza słabe sygnały.

Chang'e-4 swoją misję rozpoczął 8 grudnia, ale Pekin od lat rozwija i mocno wspiera finansowo cały program kosmiczny Państwa Środka. Ostatecznym celem jest stworzenie bazy księżycowej, mającej w przyszłości służyć ludziom. Jednak agencja nie określiła, kiedy taka inwestycja jest planowana. Chang'e-4 jest drugim, chińskim lądownikiem na Księżycu. Wcześniej w 2013 roku na powierzchni Srebrnego Globu Chiny posadziły Chang'e-3. Lądownik Chang'e-4 i towarzyszący mu łazik pierwotnie były kopią zapasową dla misji Chang'e-3.

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Athena wylądowała na Księżycu, ale ma kłopoty

księżyc

Blue Ghost bezpiecznie wylądował na Księżycu

Księżyc

Firma Intuitive Machines znów leci na Księżyc. Będzie szukać wody

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły