Branża IT zmienia się. Niedostępny dla kobiet bastion mężczyzn, którzy całymi dniami zajmują się tworzeniem oprogramowania i rozwiązań IT, na przestrzeni ostatnich lat stał się bardziej liberalny. Coraz więcej kobiet pracuje w branży IT, coraz więcej kobiet odnosi w tym obszarze sukcesy, a różnica pomiędzy wysokością wynagrodzeń u mężczyzn i kobiet zmniejsza się. Jak wygląda branża IT przez pryzmat kobiet? Ile zarabiają, pracując w firmach informatycznych? Co ciągnie je do zmiany swojej ścieżki zawodowej?
Dlaczego kobiety kierują swoją uwagę w stronę IT?
Kobiety, podobnie jak mężczyźni motywują swoją chęć przebranżowienia się lub wejścia w branżę IT z tych samych powodów. Przede wszystkim stabilność zatrudnienia w tym sektorze oraz duże perspektywy rozwoju. Dla kobiet równie istotne są atrakcyjne warunki płacowe oraz możliwość dynamicznego rozwoju, który idzie w parze z ciągłym zwiększaniem wiedzy i kompetencji z zakresu nowoczesnych technologii.
Choć w przeszłości branża IT była domeną mężczyzn, to jednak ostatnie lata wskazują na małą rewolucję – zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają równe szanse w uzyskaniu posady programisty. Jest to pozytywny przejaw równouprawnienia, który kiedyś jeszcze był dla wielu nie do pomyślenia.
Ile zarabiają kobiety w IT?
Zgodnie z raportami GUS, kobiety zatrudnione w przedsiębiorstwach prywatnych osiągają zarobki średnio o 19 proc. mniejsze niż mężczyźni. Niestety w branży IT sytuacja ma się dokładnie tak samo – pomimo zacierania tej różnicy z łatwością możemy dostrzec, że kobiety dalej nie osiągają takiego samego poziomu wynagrodzenia.
Zgodnie z informacjami raportu No Fluff Jobs, kobieta w branży IT osiąga dochód wysokości 6,242 złotych, podczas gdy średnia zarobków mężczyzn to 8,650 złotych. Oczywiście wraz z rosnącym doświadczeniem oraz pogłębianiem kompetencji kobiety w IT osiągają wyższe wynagrodzenie.
Dobrą wiadomością jest fakt, że pomimo tego różnicowania średniego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, nawet ta niższa płaca przekracza standardy średniego wynagrodzenia publikowanego regularnie przez GUS.
Jak rozpocząć pracę w IT? Porady dla kobiet
Chęć przebranżowienia się lub rozpoczęcia swojej ścieżki zawodowej w branży IT wymaga od kobiet (ale również mężczyzn) pogłębienia wiedzy z zakresu programowania lub innych, preferowanych specjalizacji IT, które oferuje https://mindbox.pl/pl/. Jak rozpocząć pracę w IT? Gdzie szukać wiedzy, która może okazać się asem w rękawie podczas pierwszych rekrutacji?
Przede wszystkim studia informatyczne. To właśnie podczas 5-letnich studiów jesteśmy w stanie zdobyć szeroką wiedzę z zakresu nie tylko programowania, ale też systemów operacyjnych, bezpieczeństwa IT, Data Science i wielu innych obszarów wiedzy. Studia informatyczne świetnie przygotują nas do roli specjalisty IT. Jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną, wąską dziedziną, możemy z powodzeniem polegać również na krótszych studiach podyplomowych, które pozwolą nam na zdobycie praktycznych umiejętności.
Jak jednak wiadomo, nie każdy może pozwolić sobie na poświęcenie 5 lat studiów informatycznych. Czy takie osoby mają alternatywę, która umożliwi zdobycie upragnionej posady w IT? Na rynku dostępne są przeróżne kursy programistyczne, szkolenia, czy bootcampy przygotowujące kandydata do podjęcia pierwszej pracy w branży IT. Przed rozpoczęciem takiego bootcampa należy jednak zweryfikować sylabus, który da nam informacje, co będziemy umieć po ukończeniu go.
IT to nie tylko programowanie – alternatywne ścieżki rozwoju kariery
Warto przy tej okazji wspomnieć, że przebranżowienie się i rozpoczęcie kariery w branży IT nie musi być jednoznaczne z nauką programowania. Wiele kobiet, bez względu na swoje pobudki i motywacje, będzie uczyć się programowania wbrew swoim zainteresowaniom i pasjom, co nigdy nie kończy się dobrze. Sama motywacja finansowa może pchać nas do nauki przez pierwsze miesiące, jednak wraz z uzyskaniem pierwszej posady w firmie informatycznej zaprzestaniemy na tym, co dotychczas osiągnęliśmy. Istnieją inne, alternatywne ścieżki, które mogą okazać się bardziej trafne dla kobiet, które planują karierę w branży IT.
Przykładem może być stanowisko testera aplikacji. Manualny tester zajmuje się weryfikacją poprawnego działania strony internetowej, aplikacji mobilnej czy desktopowej. Praca testera to doskonałe zajęcie na początek naszej kariery w IT. Przekonamy się, czy praca z nowoczesnymi technologiami to coś, co nam pasuje. Wraz z nabieraniem doświadczenia i wiedzy istnieje szansa przejścia na ścieżkę programistki lub pozostania przy testach.
Inną alternatywą jest UX/UI designer. W ostatnich latach każda firma informatyczna zdała sobie sprawę z wagi badań nad doświadczeniami użytkowników. Zadaniem UX lub UI designera jest przeprowadzanie badań nad użytecznością funkcjonalności czy szaty graficznej produktów końcowych oraz kreowanie pomysłów, które przyniosą maksymalną satysfakcję użytkownika końcowego z wykorzystywania oprogramowania.
Chęć i determinacja kluczem do przebranżowienia się
Choć droga do uzyskania pierwszej, niekiedy wymarzonej od lat wartościowej pracy w branży IT jest okupiona wieloma godzinami nauki, kształcenia się i poświęceniem, tylko taka determinacja umożliwi nam spełnienie marzeń. Jeśli chcemy odpowiednio mocno, a nasza determinacja nie bazuje tylko na chęci zarobienia, praca w IT będzie fantastyczną przygodą na wiele lat.
Źródło: artykuł sponsorowany