Przejdź do treści

Blisko 40 proc. zgonów w wyniku upałów to skutek globalnego ocieplenia

Spis treści

Ponad jedna trzecia wszystkich zgonów z powodu fal upałów w ostatnich trzech dekadach to skutek globalnego ocieplenia – wskazują naukowcy.

Naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) oraz University of Bern w swoich analizach wykorzystali dane z 732 lokalizacji w 43 krajach na całym świecie. Ich badania pokazują rzeczywisty wkład zmian klimatu w zwiększaniu ryzyka śmiertelności z powodu coraz wyższych temperatur. Jak wynika z nowej publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Nature Climate Change” (DOI: s41558-021-01058-x), ponad jedną trzecią wszystkich zgonów związanych z upałami w latach 1991-2018 można przypisać globalnemu ociepleniu wywołanemu przez człowieka.

Dodatkowe zgony

Szacunki pokazują, że 37 proc. wszystkich zgonów związanych z upałami w ostatnich okresach letnich można przypisać ociepleniu planety w wyniku działalności człowieka. Najbardziej dotknięte są regiony Ameryki Środkowej i Południowej (na przykład do 76 proc. w Ekwadorze lub Kolumbii) oraz Azji Południowo-Wschodniej (od 48 proc. do 61 proc.).

Szacunki pokazują również liczbę zgonów z powodu zmian klimatycznych w określonych miastach. 136 dodatkowych zgonów rocznie zanotowano w Santiago de Chile (to 44,3 proc. wszystkich zgonów spowodowanych przez upały w mieście), 189 w Atenach (26,1 proc.), 172 w Rzymie (32 proc.), 156 w Tokio (35,6 proc.), 177 w Madrycie (31,9 proc.), 146 w Bangkoku (53,4 proc.), 82 w Londynie (33,6 proc.), 141 w Nowym Jorku (44,2 proc.) i 137 w Ho Chi Minh City (48,5 proc.).

Autorzy twierdzą, że ich odkrycia są kolejnym dowodem na potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu zmniejszenia ocieplania się klimatu. Wskazują też na potrzebę ochrony populacji przed niekorzystnymi skutkami ekspozycji na ciepło.

– Spodziewamy się, że odsetek zgonów związanych z upałami będzie nadal rósł, jeśli nie zrobimy czegoś w sprawie zmiany klimatu lub nie przystosujemy się. Jak dotąd, średnia globalna temperatura wzrosła tylko o około 1 st. C, co stanowi ułamek tego, z czym musielibyśmy się zmierzyć, gdyby emisje rosły bez kontroli – powiedziała pierwsza autorka badania Ana M. Vicedo-Cabrera z University of Bern.

Wpływ na zdrowie

Globalne ocieplenie wpływa na nasze zdrowie na kilka sposobów – od bezpośrednich skutków takich jak pożary lasów i intensyfikacje ekstremalnych warunków pogodowych, po zmiany w zasięgu występowania chorób takich jak malaria czy denga. Ale rośnie też ryzyko wzrostu śmiertelności związane z upałami, a naukowcy przewidują dalsze wzrosty średnich temperatur.

Chociaż średnio ponad jedna trzecia zgonów związanych z upałami jest spowodowana zmianami klimatycznymi, jak wyliczyli badacze, ich wpływ różni się znacznie w zależności od regionu. Straty związane z upałami wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset zgonów rocznie, w zależności od lokalnych zmian klimatu i wrażliwości populacji. Jednak jak stwierdzili autorzy badań, na każdym kontynencie zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka zbiegły się w czasie ze wzrostem liczby zgonów związanych z upałami.

– To największe badanie dotyczące aktualnych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze zmian klimatycznych. Przesłanie jest jasne: zmiany klimatyczne będą miały nie tylko niszczycielskie skutki w przyszłości, ale każdy kontynent już doświadcza tragicznych konsekwencji działalności człowieka na naszej planecie. Musimy działać już teraz – podkreślił Antonio Gasparrini z LSHTM.

A przyszłość jawi się raczej ponuro. Niektóre scenariusze przewidują, że na obszarach wokół równika przyszłe tropikalne fale upałów mogą zwiększyć śmiertelność nawet o 2000 procent. Do 2080 roku a Australii i USA z powodu wzrostu temperatury umrze co najmniej cztery razy więcej ludzi.

Źródło: London School of Hygiene & Tropical Medicine

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

W oceanach coraz ciemniej. W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się głębokość, do której dociera światło

Globalne ocieplenie

Najbogatsze 10 proc. populacji odpowiada za dwie trzecie globalnego ocieplenia

Antarktyda

Jak wyglądałaby Antarktyda bez lodu? Naukowcy opracowali nową mapę

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły