Chciałbym, aby 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika – był Dniem Naukowca, gdy państwo będzie honorować najwybitniejszych przedstawicieli nauki – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
– Chciałbym, aby 19 lutego było wielkim świętem polskiej nauki – żeby to był taki Dzień Naukowca. Wkrótce wystąpię z odpowiednią inicjatywą do Sejmu. Chciałbym, żeby tego dnia przyznawano w wielu kategoriach specjalne nagrody najwybitniejszym polskim naukowcom. Zarówno tym uznanym na świecie, jak i bardzo wielu młodym, zapowiadającym się – powiedział Gowin w TVP1.
Jak dodał, mało kto i w Polsce i na świecie pamięta o dacie urodzin Kopernika, „a jak się przegląda światowe media, to można przeczytać, że obozy koncentracyjne były polskie, a już np. Maria Skłodowska była Francuzką”.
Jego zdaniem Dzień Naukowca byłby ważny także dlatego, że ponad 30 tys. polskich naukowców – w większości młodych i bardzo zdolnych – „rozjechało się po uniwersytetach całego świata i trzeba przywrócić im wiarę w to, że Polska może być ojczyzną takich odkryć jak odkrycia Mikołaja Kopernika”.
– Ponieważ przykłady porywają, to chciałbym, aby każdy rok miał od strony naukowej swojego patrona – mogą to być tak wybitne postacie jak właśnie Kopernik czy Skłodowska-Curie. Chciałbym – i to pewnie może brzmieć zaskakująco – żeby tymi patronami byli także naukowcy żyjący, z których moglibyśmy być dumni, gdybyśmy o nich słyszeli. Niestety przez ostatnie dwadzieścia parę lat taka polityka budowania dumy z polskości była spychana gdzieś na bok – dodał.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce